iStock

Polska służba zdrowia obrzydliwa i postkomunistyczna

Udostępnij:
Szef OZZL Krzysztof Bukiel skomentował wypowiedź europosła PiS prof. Zdzisława Krasnodębskiego, który na Twitterze uznał, że w dziedzinie służby zdrowia Polska pozostaje obrzydliwym społeczeństwem i państwem postkomunistycznym. – Trzeba docenić odwagę w publicznym głoszeniu takiego poglądu, bo od niemal pięciu lat za ten postkomunizm odpowiada partia prof. Krasnodębskiego – ocenił Bukiel.
- W żadnym innym zakresie Polska nie pozostała tak bardzo obrzydliwym państwem i społeczeństwem postkomunistycznym, jak w dziedzinie służby zdrowia. Nie mówię o wyjątkach, o poszczególnych lekarzach i pielęgniarkach, lecz o całym systemie – napisał prof. Zdzisław Krasnodębski, poseł PiS do Parlamentu Europejskiego, jego były wiceprzewodniczący, socjolog i filozof, na Twitterze.

- Za przejaw postkomunizmu pan poseł uznał niewłaściwy stosunek lekarzy i pielęgniarek do pacjentów, który, jak stwierdził, należy radykalnie zmienić. Trudno z oceną profesora się nie zgodzić. Trzeba jednak ten jego obraz postkomunizmu w ochronie zdrowia uzupełnić. Objawów postkomunizmu w publicznej ochronie zdrowia jest bowiem znacznie więcej niż tylko ten wspomniany przez profesora – skomentował Bukiel. Związkowiec wymienił je: - To powszechne kolejki do leczenia, które są odzwierciedleniem jego trwałej niewydolności (jak trwale niewydolna była komunistyczna gospodarka), to administracyjna reglamentacja świadczeń zdrowotnych, przyjmująca formę limitów ustalanych przez NFZ (kiedyś były to „karki” na żywność, buty itp.), to wynagrodzenia w publicznej ochronie zdrowia, zwłaszcza te, ustalane przez państwo też są reliktem komunizmu, który służbę zdrowia traktował jako gorszą bo „niedochodową” część gospodarki.

Bukiel przekonał, że „pensje lekarzy” w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenia są nawet niższe niż te, które w 1958 roku ustalili komuniści, traktujący lekarzy jako swoich wrogów klasowych.

Bukiel ocenił, że postkomunistyczna jest także powszechna praktyka dorabiania sobie przez lekarzy.

- Postkomunistyczny charakter ma przede wszystkim centralny, etatystyczny sposób zarządzania publiczną ochroną zdrowia w Polsce. Mamy jednego płatnika, całkowicie zależnego od rządu. Ceny za świadczenia (kwoty refundacji) i limity świadczeń ustalają arbitralnie i centralnie urzędnicy państwowi. Państwo określa również wielkość nakładów na publiczną ochronę zdrowia i zakres świadczeń, jakie za te pieniądze powinno się sfinansować, świadomie utrzymując fikcję dostępności tych świadczeń, czyli prawa do refundowanego leczenia (jak fikcją w komunizmie były wszelkie prawa gwarantowane w konstytucji PRL) – przyznał Krzysztof Bukiel. - Postkomunistyczny jest też sposób powoływania dyrektorów (przynajmniej większości) publicznych placówek. Stają się nimi z reguły nominaci lokalnych partii, co od „komuny” różni się tylko tym, że wtedy była to jedna partia, dzisiaj są dwie lub więcej naprzemiennie – dodał Bukiel.

Lekarz podkreślił, że w ostatnich latach to budowanie postkomunizmu w ochronie zdrowia odbywa się na jeszcze większą skalę. Chodzi o wprowadzenie „sieci szpitali”, która wyeliminowała konkurencję między placówkami i przywileje dla państwowych szpitali przy kwalifikacji do tej sieci.

- W kolejnym wpisie Krasnodębski wyraził opinię, skierowaną też do premiera, prezydenta i do PiS, że jeśli chcemy rzeczywiście zbudować w Polsce państwo dobrobytu, należy dokonać głębokiej zmiany w służbie zdrowia. Możemy się domyślać, że ta głęboka zmiana powinna oznaczać wyjście służby zdrowia z postkomunizmu skoro to postkomunizm ma odpowiadać za jej zły stan obecnie. Czy jednak apel Krasnodębskiego spotka się z odpowiednią reakcją skoro PiS, a zwłaszcza jej prezes, za receptę na postkomunizm w ochronie zdrowia uważa wprowadzany przez siebie „postkomunizm z ludzką twarzą”? - spytał Bukiel.

O sprawie napisała także „Gazeta Wyborcza”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.