Wyślij
Udostępnij:
 
 
Polski stół operacyjny z rekordową przeziernością
Źródło: KL, Famed
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 11.10.2018
 
 
Tagi: Famed
Blat stołu operacyjnego "Famed FLARE" charakteryzuje najwyższy na świecie parametr przepuszczalności promieniowania RTG. Sprzęt jest przeznaczony do obrazowania medycznego i chirurgii małoinwazyjnej. Zmniejszona dawka promieniowania potrzebnego do uzyskania zdjęć rentgenowskich to zwiększone bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i lekarzy.
Parametr przezierności blatu stołu operacyjnego "Famed FLARE" jest na poziomie 0,36 mm Al*. To wynik lepszy od dotychczas rekordowego, uzyskanego przez jednego ze skandynawskich wytwórców. Blat wykonano w oparciu o technologie kompozytowe z wykorzystaniem materiałów stosowanych w lotnictwie i przemyśle wojskowym. W efekcie udało się znacząco zmniejszyć ilość artefaktów na zdjęciach rentgenowskich.

– Jestem przekonany, że stół przyczyni się do polepszenia warunków pracy chirurgów i radiologów, którzy mimo ograniczonej dawki promieniowania, wciąż będą korzystać z wyraźnych i pozbawionych zakłóceń zdjęć. Ma to kluczowe znaczenie, bowiem dobra jakość rentgenogramów zwiększa szansę postawienia trafnej diagnozy. Równie istotne jest zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów i personelu, osiągnięte właśnie dzięki znaczącemu ograniczeniu dawki promieniowania – przyznaje Michał Grossy, product manager Famed, i wyjaśnia, że ograniczenie dawki ma szczególne znaczenie wobec podwyższonego ryzyka wystąpienia u lekarzy i pielęgniarek zmian chorobowych związanych z napromieniowaniem, do czego przyczynia się częsta ekspozycja na radiację.

Stół przetestowano, także w kontekście zmniejszenia dawki promieniowania, w Szpitalu Grochowskim w Warszawie. W trakcie testów zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kułakowskiego przeprowadził na nim szereg operacji i zabiegów kardiologicznych m.in. wszczepień stymulatorów i kardiowerterów-defibrylatorów.

– Wykonany przez nas eksperyment porównawczy potwierdził, że obrazowanie na stole Famed FLARE wymagało niższej dawki promieniowania niż w przypadku innego modelu stołu operacyjnego, który był obiektem porównania. Zmniejszenie dawki ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa pacjenta i personelu w trakcie wykonywania zabiegów, gdyż zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian chorobowych związanych z napromieniowaniem. Co istotne mamy wrażenie, że obniżony parametr przezierności stołu i zmniejszona dawka promieniowania nie zakłóciły jakości obrazów rentgenowskich – komentuje prof. dr hab. n. med. Piotr Kułakowski, z Kliniki Kardiologii CMPK, Szpitala Grochowskiego w Warszawie.

Porównaniu zostało przeprowadzone na kończynie górnej pacjenta po złamaniu trzonu kości promieniowej, zespolonej płytą ORIF. Urządzenie mierzące dawkę, Ramię C GE Elite, wskazało dla Famed FLARE dawkę 0,0077 Gycm2**, podczas gdy wielkość dawki promieniowania dla będącego obiektem porównania stołu do obrazowania innego wiodącego producenta wyniosła 0,0085 Gycm2.

– Ten wynik oznacza kolejne 10 procent mniej promieniowania dla pacjenta i personelu, co przy kilkunastu czy kilkudziesięciu zdjęciach wykonywanych w trakcie jednego tylko zabiegu nabiera realnego znaczenia. Blat naszego stołu pobił wyśrubowany światowy rekord w ograniczaniu dawki promieniowania rentgenowskiego przekazywanego pacjentowi podczas obrazowania – mówi Michał Grossy.

Najnowszy stół z Żywca zaprojektowano z myślą o ułatwianiu pracy podczas obrazowania śródoperacyjnego i operacji chirurgii małoinwazyjnej. Parametry zakresu regulacji przesuwu, przechyłów i wysokości blatu oraz jego maksymalnego obciążenia, zapewniają przydatność podczas operacji sercowo-naczyniowych, neurochirurgicznych, urologicznych, ortopedycznych czy terapii zwalczania bólu kręgosłupa.

*każde urządzenie medyczne znajdujące się pomiędzy pacjentem, a aparatem rtg, stanowi barierę dla promieni rentgenowskich, której stopień określony jest parametrem przezierności, wyrażonym w milimetrach Aluminium (Al) tj. ekwiwalentem aluminium. Stół operacyjny z parametrem o wartości 0,36 stanowi dla ramienia C barierę w przenikalności odpowiadającą 0,36 mm blachy aluminium, według określonego standardu jej konstrukcji.

**grej (Gy), jednostka dawki pochłoniętej – ilość energii promieniowania (w dżulach) pochłoniętej przez kilogram materii.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe