Instytut Studiów Wschodnich

Pomoc dla szpitali – 15 miliardów złotych w rok ►

Udostępnij:
Podczas Forum Ochrony Zdrowia w Wąsowie minister zdrowia Adam Niedzielski spotkał się z dyrektorami szpitali. Padły ważne deklaracje, szef resortu mówił o konkretnych pieniądzach i zmianach w szpitalnictwie – udostępniamy nagranie z rozmów.
Dyskusję zaczął rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz – potem głos zabrał minister Adam Niedzielski.

– Cieszę się, że jest okazja, by się spotkać w gronie profesjonalistów – to szansa do merytorycznej dyskusji na argumenty – zaczął szef resortu, podkreślając, że „jest szczególny czas, bo przed branżą są dwa ważne wyzwania”.

– Po pierwsze, zbliża się 1 lipca, od kiedy podwyższone będą minimalne wynagrodzenia w ochronie zdrowia i zmienią się wyceny świadczeń, co ma pozwolić na sfinansowanie wypłat. Z tego powodu przygotowaliśmy rozwiązanie, które – mam nadzieję – pozwoli na stabilną pozycję finansową systemu opieki zdrowotnej – powiedział Adam Niedzielski.

– Drugi priorytet to ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta. Podjęliśmy się próby przeprowadzenia przepisów przez parlament – przygotowaliśmy dwa odrębne projekty – jeden to nowelizacja praw pacjenta i Rzecznika Praw Pacjenta, drugi to nowelizacja ustawy o jakości. Dzięki temu doprowadzimy do podwyższenia jakości w służbie zdrowia. Przygotowaliśmy także rozwiązania stabilizujące finansowanie dla jednostek – będziemy premiować jakość i najbardziej wyspecjalizowane zabiegi. Im wyższa jakość i wyniki kliniczne, tym lepsze będzie finansowanie usług medycznych. Wprowadzimy tzw. premię za jakość – podkreślił minister zdrowia, dodając, że chce także powołać Fundusz Wsparcia Szpitalnictwa.

– Będzie to program restrukturyzacji i modernizacji polskiej służby zdrowia – wyjaśnił.

– Najważniejsze zagadnienie, o którym porozmawiamy, to jednak zmiana wycen – poinformował, argumentując, że „zmiana nastąpiła na podstawie raportów dyrektorów szpitali”.

– Dzięki temu będziemy w stanie lepiej dostosować finansowanie do potrzeb szpitali – ocenił.

Adam Niedzielski wymienił, że „przygotowując rozwiązanie, resort skupił się na trzech kwestiach, czyli na zwiększeniu wynagrodzenia pracowników etatowych, kontraktowych i administracyjnych, na inflacji oraz – z racji tego, że system jest w postpandemicznym okresie – na odbudowie służby zdrowia”.

– Chcemy zapłacić za nadwykonania w ryczałtach. Po pierwszym kwartale przekroczenie ryczałtu w skali kraju to już ponad 10 proc. – to sytuacja niespotykana. Dziękuję za zaangażowanie w realizację świadczeń – zwrócił się do zebranych, zapowiadając, że „zwiększymy wysokość punktów o tyle, ile wynoszą nadwykonania w pierwszym kwartale”.

– Będziemy na bieżąco tym zarządzać – zapewnił.

– Mając to na uwadze, przygotowaliśmy pakiet finansowy o wartości 15 mld złotych rocznie. Taka kwota to skutek finansowych omówionych rozwiązań – odpowiedź resortu na potrzeby naszej służby zdrowia. To wiąże się także pracą nad dostosowaniem struktury szpitali do potrzeb systemu – podkreślił i ponownie zwrócił się do zarządzających.

– Planujcie budżety pod kątem potrzeb zdrowotnych, a nie ambicji. Czeka nas intensywny czas – lipiec i sierpień. W przypadku wszelkich niejasności prosimy –rozmawiajcie z dyrektorami oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. Mam nadzieję, że unikniemy kontrowersji z rozliczeniem – nastawmy się na spokojną i rzeczową pracę – skomentował szef resortu zdrowia.

Potem głos zabrali pozostali przedstawiciele resortu – Waldemar Kraska, Piotr Bromber, Maciej Miłkowski i Marcin Martyniak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak i prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Roman Topór-Mądry, a także zebrani dyrektorzy.

Była mowa między innymi:
– o dofinansowaniu interny, chirurgii i położnictwa,
– o tym, że zarządzający nie są w stanie oszacować, ile pieniędzy otrzymają,
– o coraz skuteczniejszym zbieraniu informacji od dyrektorów szpitali,
– o mapach potrzeb zdrowotnych,
– o nadwykonaniach.

Nagranie ze spotkania w całości do odsłuchania poniżej.

Menedżer Zdrowia · 15 mld zł


Przeczytaj także: „Żaden szpital nie będzie zamknięty”, „Za dużo leczymy w szpitalach” i „Bardzo komfortowo”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.