Sejm

Poprawka PiS do KSO przepadła w Komisji Zdrowia ►

Udostępnij:
Komisja Zdrowia odrzuciła poprawkę Prawa i Sprawiedliwości do rządowego projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej – chodziło o wcześniejsze przekazywanie danych o sprawowanej opiece onkologicznej w celu szybszego „ucyfrowienia szpitali”.
Zgodnie z ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej podmioty wchodzące w jej skład powinny przekazywać dane o sprawowanej opiece onkologicznej od momentu ogłoszenia wykazu świadczeniodawców zakwalifikowanych do KSO, to jest od 1 kwietnia 2024 r.

Zdaniem resortu zdrowia termin ten powinien zostać przesunięty na 1 kwietnia 2025 r. Powodem zmian jest – w ocenie Ministerstwa Zdrowia – brak gotowości technicznej do wdrożenia tego rozwiązania po stronie podmiotów wchodzących w skład KSO.

Z oceną tą nie zgodziło się Prawo i Sprawiedliwość.

21 lutego w czasie drugiego czytania projektu ustawy w Sejmie posłanka Józefa Szczurek-Żelazko z PiS w imieniu klubu złożyła poprawkę, która daje możliwość wprowadzenia wcześniej niż przed 2025 rokiem możliwości „ucyfrowienia systemu”.

Także 21 lutego projektem ponownie zajęli się posłowie z Komisji Zdrowia.

Fragment posiedzenia do obejrzenia poniżej.Posiedzenie w całości dostępne jest na stronie internetowej: www.sejm.gov.pl/8AC30047038E.

Komisja Zdrowia przeciwna przesunięciom
W trakcie posiedzenia uzasadnienie do wnioskowanej poprawki w imieniu Klubu PiS przedstawiał poseł Janusz Cieszyński.

– Prawo i Sprawiedliwość omawiało wątpliwości wokół wnioskowanej poprawki z biurem prawnym, niemniej jednak w ocenie Klubu PiS warto tę poprawkę przyjąć, ponieważ dzięki niej nie będzie konieczne zmienianie ustawy, po to aby szybciej niż 1 lipca 2025 r. uruchomić system do e-rejestracji – mówił Cieszyński.

– To jedna z najbardziej oczekiwanych przez pacjentów e-usług w ochronie zdrowia – wskazywał, podkreślając, że „trzeba dać elastyczność ministrowi zdrowia do tego, żeby KSO mogło zacząć działać jak najszybciej, a nie dopiero od 1 lipca 2025 r.”.

Z argumentacją tą nie zgodziło się Ministerstwo Zdrowia.

Wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk zwróciła uwagę, że „poprawka wniesiona do art. 20, jako ustęp 4, powinna być czytana łącznie z ustępem 2, który jest przesuwany do 1 lipca 2025 r.”.

– Wspomniana poprawka dotyczy zakresu danych, które wykorzystywane są w ust. 2. Z tego powodu trudno ją wcześniej wdrażać. Dlatego sprzeciwiamy się tej poprawce – zaznaczyła.

Wady legislacyjne
Podobnego zdania byli prawnicy z Biuro Legislacyjnego Sejmu, które podkreśliło, że poprawka ma wady legislacyjne, między innymi takie, że jej przyjęcie spowoduje, że ust 4 art. 20 wejdzie w życie 20 kwietnia 2023 r., co jest wprost złamaniem zasady niedziałania prawa wstecz. Ponadto zgodziło się z opinią, że ust 4 i 2 powinny wchodzić w życie łącznie, ponieważ są pomiędzy nimi powiązania merytoryczne.

W głosowaniu nad poprawką, prowadzonym przez przewodniczącego komisji Bartosza Arłukowicza, wzięło udział 31 posłów – 19 było przeciw, a 12 za.

Poprawka nie uzyskała poparcia.

Przeczytaj także: „Sejm. Onkologia z podziałami politycznymi”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.