iStock

Potrzebne jest centralne zarządzanie ►

Udostępnij:
– Szpitale, cokolwiek by powiedzieć o wszystkich innych ważnych elementach systemu opieki zdrowotnej, są jego kluczowym i podstawowym obszarem – mówił ekspert w zakresie ochrony zdrowia Maciej Murkowski podczas konferencji Wizja Zdrowia, podkreślając zalety centralizacji.
Dyskusję w trakcie sesji „Czy szpitale potrzebują silnej ręki właściciela?” rozpoczął Maciej Murkowski. Odniósł się do przeszłości, powołując się na przykład inspekcji sanitarnej.

– Inspekcja po II wojnie światowej była znakomicie scentralizowana, dowodzona przez potężny wtedy Państwowy Zakład Higieny. Dzięki temu w koszmarnym okresie powojennym, gdy częsta była m.in. gruźlica, uzyskano dobre efekty w zwalczaniu chorób – przypomniał Murkowski, podkreślając zalety centralizacji.

– Szpitale, cokolwiek by powiedzieć o wszystkich innych ważnych elementach systemu opieki zdrowotnej, są jego kluczowym i podstawowym obszarem. W związku z tym wymagają szczególnej uwagi, ale nie tylko punktowej, skupionej na zarządzaniu jedną, drugą czy trzecią placówką. Konieczne jest spojrzenie w skali regionu, z uwzględnieniem potrzeby uzupełniania się, kooperacji, konsolidacji, profilowania. Krótko mówiąc – centralnego zarządzania, które warunkuje bezpieczeństwo zdrowotne ludności i pilnowanie tego, aby w tych lecznicach najważniejsze były szpitalne oddziały ratunkowe, zaplecze diagnostyczne i oddziały intensywnej terapii – przyznał Murkowski.Ekspert wypowiedział się podczas V Kongresu Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny oraz XV Hospital & Healthcare Management.

Jeśli chcesz obejrzeć sesję „Czy szpitale potrzebują silnej ręki właściciela?” w całości, kliknij w: www.youtube.com/czyszpitalepotrzebujasilnejrekiwłasciciela.

Przeczytaj także: „Wizja szpitalnictwa dyrektora Nowickiego”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.