Wyślij
Udostępnij:
 
 
Pracodawcy RP: Czy w Polsce jeszcze się leczy, czy już tylko wykonuje polecenia NFZ?
Źródło: BL, Pracodawcy RP
Redaktor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 19.09.2018
 
 
Czy szpitale stracą niezależność w metodach leczenia pacjentów? Według Pracodawców RP taką groźbę niesie projekt zarządzenia prezesa NFZ określającego warunki zawierania i realizacji „umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe”.
Pracodawcy RP informują, że konsultacje społeczne dotyczący zarządzenia właśnie się zakończyły.

- Wnioski są niepokojące. Projekt to kolejny krok na drodze osłabiania roli szpitali w procesie leczenia – piszą eksperci organizacji. - Obecnie o tym, czym leczeni są pacjenci decydował szpital korzystając z katalogu produktów refundowanych przez ministra zdrowia – czyli szpitalny dział zamówień publicznych współpracujący z lekarzami. Przygotowane przez NFZ zarządzenie to jednak zmieni – dodają.

Według projektu fundusz zyska możliwość wpływania na proces zakupu wyrobów medycznych i leków.

W opinii Pracodawców RP taka zmiana zmusza do zadania pytania czy szpital w Polsce jeszcze leczy i zajmuje się pacjentem, czy też jest jedynie wykonawcą poleceń Narodowego Funduszu Zdrowia. Uprawnienie jakie zyska NFZ, przy arbitralnych decyzjach może istotnie wpłynąć na proces zakupów wyrobów medycznych i leków dla szpitali, a tym samym uniemożliwić optymalne i efektywne leczenie.

- Jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia narzuci lekarzom konkretne opcje terapeutyczne lub konkretne wyroby medyczne, to czy weźmie także odpowiedzialność za wynik leczenia chorego? – pytają Pracodawcy RP.

I postulują o odrzucenie niekorzystnych zapisów.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe