
Prezydent wetuje ustawę o składce ►
Tagi: | prezydent, Andrzej Duda, składka, składka zdrowotna, ustawa o obniżeniu składki zdrowotnej, weto |
– Ustawa obniżająca składkę zdrowotną dla przedsiębiorców budzi bardzo poważne wątpliwości w zakresie sprawiedliwości społecznej oraz jest sprzeczna z zasadami konstytucyjnymi – informuje o tym Kancelaria Prezydenta, donosząc o zawetowaniu ustawy przez Andrzeja Dudę.
Informację o wecie prezydenta wobec ustawy obniżającej składkę zdrowotną przekazała szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka.
– Wielomiliardowy deficyt, niezatwierdzony plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na bieżący rok, niezapłacone nadwykonania za ostatni kwartał ubiegłego roku, eksperci wskazujący na potencjalny brak płynności w drugim półroczu bieżącego roku, brak możliwości finansowania na bieżąco świadczeń opieki zdrowotnej – problemy, z jakimi zmaga się NFZ. W związku z nimi została przekazana do podpisu prezydenta ustawa, której skutkiem jest obniżenie wpływów do funduszu co najmniej o 5 mld złotych rocznie. Potencjalnie ta kwota może być wyższa, a jednocześnie nie został wskazany jednoznaczny sposób na pokrycie tego deficytu – informuje szefowa KPRP Małgorzata Paprocka.
– Ustawa została uchwalona bez jakichkolwiek konsultacji społecznych. W demokratycznym państwie prawnym to kwestia absolutnie niedopuszczalna – ocenia.
Paprocka podkreśala, że wszyscy zwracali uwagę na to, że ustawa została uchwalona bez jakichkolwiek konsultacji społecznych.
– To w demokratycznym państwie prawnym absolutnie kwestia niedopuszczalna. Nie można wprowadzać tak istotnych zmian, skutkujących tak poważnymi skutkami finansowymi, dla każdego obywatela, dla każdego z nas, bez skonsultowania ze stroną społeczną – twierdzi Paprocka, oceniając, że prezydent kolejny raz zastępuje w tym zakresie rząd, patronując dialogowi społecznemu.
Paprocka dodaje, że dialog społeczny powinien odbywać się na etapie projektowania ustawy.
– Tego zabrakło. Wszyscy przedstawiciele Rady Dialogu Społecznego na ten element wskazywali – podsumowuje Małgorzata Paprocka.
O zmianach
Obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców Sejm uchwalił 4 kwietnia głosami Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przeciwko byli posłowie PiS, Lewicy i koła Razem. Konfederacja wstrzymała się od głosu.
Zmiana dotyczy 2,5 mln osób prowadzących działalność gospodarczą i miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł (o tyle mają się zmniejszyć wpływy ze składki zdrowotnej). Nowela zakładała wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – do pewnego poziomu byłaby ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów – procentowa.
Przeczytaj także: „Jeszcze cięcia czy już amputacja?” i „Konsultacje w sprawie składki zdrowotnej”.