Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Jacek Łuczak odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Autor: Alicja Kostecka |Data: 14.09.2019
 
 
Tak, jak Cicely Mary Strode Saunders, brytyjska lekarka, założycielka Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie, uważana za twórczynię nowoczesnej medycyny paliatywnej otrzymała za swoją działalność Order Imperium Brytyjskiego, tak prof. dr hab. Jacek Łuczak, współtwórca opieki paliatywnej w Polsce, odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość wręczenia orderu odbyła się w sobotę na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.
– Po powrocie w 1988 r. ze szkolenia w mediolańskim ośrodku prof. Vittorio Ventafriddy starałem się wykorzystać dobre wzory – wspomniał prof. Łuczak. – Jednym z nich z nich była działalność Fundatio Floriani, organizacji o zasięgu krajowym i międzynarodowym, ukierunkowanej na wspieranie rozwoju opieki paliatywnej, zwłaszcza szeroko pojętej edukacji w tym zakresie. Dlatego podczas pierwszego Sympozjum Opieki Paliatywnej w listopadzie 1988 r. w Poznaniu narodziła się myśl o utworzeniu stowarzyszenia stanowiącego instytucjonalne wsparcie idei opieki paliatywnej, która zmaterializowała się w 1989 r. w postaci Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej im. Aleksandra Lewińskiego i Antoniny Mazur - opowiadał.

Głównym celem poznańskiego stowarzyszenia było pozyskanie środków na budowę Hospicjum Palium oraz szeroko zakrojona edukacja na temat opieki paliatywnej w kraju. – W ten sposób w Poznaniu powstał ośrodek opieki paliatywnej, który mogliśmy nazwać domem na czas choroby – opisała Barbara Grochal, odpowiedzialna za wolontariat w poznańskim hospicjum.

Jacek Łuczak urodził się w 1934 roku w Poznaniu, jest profesorem nauk medycznych, specjalizuje się w chorobach wewnętrznych, anestezjologii i medycynie paliatywnej.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe