Prof. Maciejczyk: Zachęcam do uczestnictwa w "Wizji". Porozmawiamy o Krajowej Sieci Onkologicznej

Udostępnij:
- KSO zakłada uporządkowanie polskiego systemu opieki onkologicznej, który do tej pory był bardzo rozproszony. Leczeniem pacjentów zajmował się każdy, niezależnie od przygotowania organizacyjnego i merytorycznego. To błąd. Więcej o KSO opowiemy podczas "Wizja Zdrowia" - zapowiada prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii i prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.
Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii i prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego:
- W Polsce żyje około miliona osób, u których wykryto nowotwór w ostatnich 15 latach. Każdego roku liczba zachorowań na nowotwory złośliwe wzrasta o kolejne kilka tysięcy. Nowotwory stanowią drugą przyczynę zgonów w naszym społeczeństwie, a epidemiolodzy prognozują, że w kolejnych latach nastąpi gwałtowny wzrost zachorowań na nowotwory. Tym samym mogą stać się pierwszą przyczyną zgonów. Bardzo ważne jest, aby polski system opieki onkologicznej był na to przygotowany.

Od wielu lat środowiska pacjentów, lekarzy i dyrektorów szpitali apelują o zmiany w opiece onkologicznej. Wyniki leczenia nowotworów w Polsce znacząco odbiegają od tych w Holandii, Francji czy Niemczech. Wiele publikacji naukowych wskazuje, że determinantami skutecznej opieki onkologicznej jest integracja wiedzy i doświadczenia. Znajduje to odzwierciedlenie w tworzeniu tak zwanych unitach narządowych, które specjalizują się w leczeniu danego nowotworu, czy zorganizowanych sieciach szpitali, które współpracując ze sobą zapewniają pacjentowi kompleksową opiekę niezależnie od miejsca zamieszkania.

Krajowa Sieć Onkologiczna zakłada uporządkowanie polskiego systemu opieki onkologicznej, który do tej pory był bardzo rozproszony. Leczeniem pacjentów onkologicznych zajmował się każdy, niezależnie od przygotowania organizacyjnego i merytorycznego. Głównym problemem pacjentów był brak dostępu do obiektywnych danych o jakości realizowanych świadczeń w danym szpitali. Struktura KSO zakłada wprowadzenie przejrzystości. Każda włączona do sieci jednostka będzie miała obowiązek sprawozdawać szczegółowe dane o przeprowadzonych procedurach medycznych. Dzięki temu po raz pierwszy pacjenci będą wiedzieć, w którym ośrodku otrzymają najlepszą możliwą pomoc.

Koncepcje sieci onkologicznych nie są niczym nowym, jednak zanim nowa organizacja opieki zostanie wprowadzona w Polsce, warto przedyskutować wszystkie jej wady i zalety. Okazją do dyskusji będzie sesja pod tytułem "Wizja Onkologii – Krajowa Sieć Onkologiczna to szansa czy zagrożenie?", która odbędzie się we wtorek (2 października) w trakcie konferencji naukowej „Wizja Zdrowia. Diagnoza i Przyszłość”.

Profesor Maciejczyk będzie także panelistą podczas sesji "Wizja – Model Opieki Koordynowanej, a VBHC (Value Based Healthcare). Praktyczne rozwiązania w trosce o pacjenta".

Przeczytaj także: "Stoimy nad przepaścią, ale mamy "Wizję Zdrowia". Znajdziemy rozwiązanie" i "Wiśniewski: Moja wizja polityki lekowej? musimy poprawić "legislację". Chodzi o...".

Szczegółowe informacje dotyczące konferencji znajdują się na stronie: www.termedia.pl/Wizjazdrowia.

Na bezpłatną konferencję można zarejestrować się na stronie: www.termedia.pl/Rejestracja/WizjaZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.