Archiwum

Prof. Piotr Suwalski dyrektorem PIM MSWiA

Udostępnij:
Prof. dr. hab. n. med. Piotr Suwalski jest związany zawodowo z Państwowym Instytutem Medycznym MSWiA od 2011 r. Do tej pory pełnił funkcję kierownika Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii – 8 marca został wyznaczony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji do pełnienia obowiązków dyrektora placówki.
Piotr Suwalski – bio
Prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski w 2000 r. ukończył z wyróżnieniem studia na I Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2005 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych (WUM, summa cum laude), a w 2012 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. W 2018 r. nadano mu tytuł profesora w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

W latach 2019–2021 był prezydentem Międzynarodowego Towarzystwa Kardiochirurgii Małoinwazyjnej (International Society for Minimally Invasive Cardiothoracic Surgery – ISMICS). Należy do licznych struktur European Association of Cardio-Thoracic Surgery (EACTS). Jest członkiem Zarządu European Society of Cardiovascular Surgery (ESCVS).

Jako jedyny Polak i jeden z dwóch Europejczyków należy do XXI Century Cardiac Surgery Society, które zrzesza 57 członków z całego świata. Jest autorem około 300 publikacji, w tym licznych europejskich i amerykańskich wytycznych leczenia różnych schorzeń serca. Jest również laureatem wielu nagród, m.in. TERAZ POLSKA za leczenie kardiochirurgiczne przy wykorzystaniu technik małoinwazyjnych, którą otrzymał wraz z zespołem swojej kliniki. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem Polskiej Akademii Sukcesu.

Naukowiec jest pionierem w kraju i na świecie w zakresie kardiochirurgii małoinwazyjnej, endoskopowej i robotycznej. Wykonał pierwszą u nas operację naprawy zastawki mitralnej metodą endoskopową (2004 r.). Przeprowadził wiele pierwszych operacji w Polsce, Europie i na świecie w zakresie endoskopowej chirurgii arytmicznej i zamykania uszka lewego przedsionka (prewencja udaru), a także licznych pierwszych operacji robotycznych w naszym kraju. Jest twórcą pierwszego w Polsce i obecnie największego na Starym Kontynencie centrum kardiochirurgii robotycznej.

Prof. Piotr Suwalski jest współtwórcą pierwszego ośrodka przeszczepów płuc na Mazowszu i w centralnej Polsce (pierwszy przeszczep płuc w tym regionie wykonano w 2022 r.), a także
współtwórcą i kierownikiem Centrum Terapii Pozaustrojowych PIM MSWiA – największej w Polsce i jednej z największych w Europie pod względem liczby terapii ECMO (sztuczne płuco) w pandemii COVID-19, największej w Europie liczby transportów ECMO mobilnego w COVID-19.

Swoją wielką pasję, którą jest medycyna, starannie łączy z życiem rodzinnym, a w wolnych chwilach również z ogromną fascynacją muzyczną, czego wynikiem jest twórczość i występy w zespole Rekord, współtworzonym przez światowej klasy kardiochirurgów.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.