Prof. Rejdak: Potrzebujemy 100 milionów rocznie, żeby zaoszczędzić 2 miliardy

Udostępnij:
Powstał raport, w którym wyliczono koszty społeczne, ludzkie i ekonomiczne takich schorzeń oczu, jak retinopatia cukrzycowa, cukrzycowy obrzęk plamki żółtej i starcze zwyrodnienie plamki żółtej. Prof. Robert Rejdak, szef lubelskiej Kliniki Okulistyki Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, przyznał, że przez rok przygotowali dokładnie analizy i wyliczenia. Efekt?
Profesor Rejdak wyjaśnił, że te choroby dotyczą przede wszystkim ludzi młodych w wieku produkcyjnym i niosą za sobą częste zwolnienia lekarskie, nieobecności w pracy, absencje również rodziny zmuszonej do opieki, nie tylko samego chorego. Często również renty u ludzi, którzy normalnie powinni być aktywni zawodowo.

- To wszystko kosztuje rocznie ponad miliard złotych - wskazał profesor Rejdak w rozmowie z RMF FM i zaznaczył, że mówimy tu o samym cukrzycowym obrzęku plamki, a jeśli weźmiemy pod uwagę inne schorzenia plamki żółtej, takie jak starcze zwyrodnienie plamki żółtej, to choroby te kosztują społeczeństwo dwa miliardy złotych rocznie. Rejdak zaznaczył, że dwa miliardy złotych to jest pewien wyznacznik powagi sytuacji. Dodał, że ma przede wszystkim na myśli dramat tych pacjentów, którzy przestają widzieć. - Po prostu są to ludzie wyłączeni z życia społecznego, zawodowego, rodzinnego, nieszczęśliwi, dotknięci dramatem - powiedział Robert Rejdak i wyjaśnił, że jego zdaniem program lekowy pomógłby w utrzymaniu tych pacjentów na rynku pracy, w aktywności, zarówno w zawodowej, jak i społecznej. - Ograniczylibyśmy wydatki na leczenie ciężkich powikłań, a jednocześnie utrzymalibyśmy pełną aktywność życiową - podsumował i wyjaśnił, że można je skutecznie leczyć na bardzo wstępnym etapie, ale potrzebny jest program lekowy (koszt wynosiłby około 100 milionów złotych).

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.