Uniwersytet Medyczny w Lublinie/Olga Matosiuk

Prof. Załuska ponownie rektorem

Udostępnij:

Prof. Wojciech Załuska został wybrany na rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – w swoim programie wyborczym zapowiedział między innymi utrzymanie statusu uczelni badawczej. 

Prof. Załuska był jedynym kandydatem.

W głosowaniu wzięło udział 167 elektorów na 175 uprawnionych. Za wyborem kandydata opowiedziało się 157 głosujących, 8 osób było przeciwnych, 2 osoby wstrzymały się od głosu.


Prof. Załuska w swoim programie wyborczym obiecał między innymi wsparcie badań wśród studentów i doktorantów, dalsze upraktycznienie nauczania w szpitalach uniwersyteckich i Centrum Symulacji Medycznej, tworzenie nowych programów i kierunków studiów, rozwój sportu akademickiego, a także powstanie nowego Centrum Edukacji Medycznej.

Rektor z bogatym doświadczeniem zawodowym
Prof. Załuska urodził się 25 października 1961 r. w rodzinie lekarskiej. W 1980 r. rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie. Uzyskał specjalizacje w zakresach chorób wewnętrznych, nefrologii, hipertensjologii, transplantologii klinicznej i zdrowia publicznego. Doświadczenie zdobywał w klinikach i na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, w Niemczech i w Izraelu.

Specjalizację pierwszego stopnia w zakresie chorób wewnętrznych uzyskał w 1989 r., drugiego stopnia w 1996 r., w zakresie nefrologii w 1999 r., w zakresie zdrowia publicznego w 2004 roku, w zakresie hipertensjologii w 2006 roku, a specjalizację z transplantologii klinicznej w 2011 roku.

W 1992 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych, w 2001 roku – doktora habilitowanego nauk medycznych, a w 2005 roku profesora nauk medycznych. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 2009 r.

Czterdzieści lat w służbie uczelni
Prof. Załuska od 40 lat jest związany z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, kieruje Katedrą i Kliniką Nefrologii.

W latach 2004–2009 był konsultantem wojewódzkim na Lubelszczyźnie w dziedzinie hipertensjologii. Od roku 2009 jest konsultantem wojewódzkim w dziedzinie nefrologii. Jest członkiem American Society of Nephrology, European Dialysis and Transplantation Association, Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego oraz Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.

Przeczytaj także: „Dariusz Grzanka prorektorem”, „Leszek Domański nowym rektorem”„Troje kandydatów na rektora”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.