Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. dr hab. Paweł Hrycaj: Wczesne rozpoznanie reumatoidalnego zapalenia stawów ma kluczowe znaczenie w leczeniu tej choroby

Źródło: Alicja Kostecka
Autor: Alicja Kostecka |Data: 06.03.2019
 
 
- Źródłem informacji diagnostycznych w problemach reumatologicznych w 80 proc. jest wywiad z pacjentem, a jedynie w 13 proc. badania laboratoryjne i zaledwie w 7 proc. badania przedmiotowe. Dlatego lekarze rodzinni mogą - i są w stanie - przynajmniej wstępnie diagnozować choroby reumatyczne - mówi prof. Paweł Hrycaj. Ekspert jest jednym z wykładowców "Top Medical Trends 2019".
- Rozpoznanie lub podejrzenie wczesnego reumatoidalnego zapalenia stawów i różnicowanie go z chorobą zwyrodnieniowa stawów można z łatwością na podstawie kilku objawów, czyli porannej sztywności stawów, podwyższonego CRP, czy dodatniego czynnika reumatoidalnego RF. U chorych, którzy mają wysokie miano przeciwciał antyCCP CCP (>30 IU/ml) należy rozpoznać reumatoidalne zapalenie stawów i wdrożyć natychmiast leczenie lub skierować do reumatologa. Nie należy jednak zapominać, że dodatni czynnik RF w surowicy może występować u 5% osób zdrowych - mówi prof. Hrycaj.

Wykład pod tytułem "Diagnostyka chorób reumatycznych w gabinecie lekarza POZ" rozpoczyna się o godz. 14.50 w piątek (22 marca).

Przeczytaj także: "Prezentujemy listę wykładowców "Top Medical Trends 2019".

Szczegółowe informacje dotyczące "Top Medical Trends 2019" znajdują się na stronie: www.termedia.pl/TopMedicalTrends2019.

Na konferencję można zarejestrować się na stronie: www.termedia.pl/TopMedicalTrends2019/Rejestracja
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.