Profesor Banach: Długotrwała dieta o niskiej zawartości węglowodanów nie sprzyja zdrowiu

Udostępnij:
Badania prof. Macieja Banacha i jego zespołu wykazały, że długotrwała dieta z niską i bardzo niską zawartością węglowodanów (poniżej 215 gramów na dobę) stosowana przez długi czas (powyżej sześciu lat) jest niekorzystna dla zdrowia i skraca życia. - Z obserwacji wynika, że taka dieta o 15 proc. zwiększa ryzyko zgonów ogółem - przyznał prof. Banach.
- Profesor Maciej Banach, który reprezentuje Uniwersytet Medyczny w Łodzi i jest dyrektorem tamtejszego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, przedstawił wyniki swych badań podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), który w środę zakończył się w Monachium - poinformowała Polska Agencja Prasowa i zacytowała profesora Banacha: - Wykorzystaliśmy dane zgromadzone w latach 1999-2010 w ramach prowadzonego w USA badania National Health and Nutrition Examination Survey. Tymi obserwacjami przez ponad sześć lat objęto prawie 25 tysięcy osób.

Dane uzyskane w tych badaniach są wyjątkowo wiarygodne, ponieważ sposób odżywiania się uczestniczących w nim osób codziennie kontrolował odpowiednio wykwalifikowany personel.

- Główny wniosek z tych obserwacji jest taki, że dieta o niskiej zawartości węglowodanów stosowana w dłuższym okresie jest niekorzystna dla zdrowia - podkreślił prof. Banach.

Dokonana przez polskich specjalistów analiza danych NHNES wykazała, że długotrwała dieta z niską i bardzo niską zawartością węglowodanów (poniżej 215 gramów na dobę) stosowana przez długi okres (powyżej 6 lat) zwiększa o 32 proc. śmiertelność całkowitą (z różnych przyczyn). W przypadku nowotworów ryzyko zgonu jest o 36 proc. większe, a zagrożenie śmiercią na skutek chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawału i udaru mózgu, wzrasta o 50 proc.

Potwierdziła to również przeprowadzona przez prof. Banacha i jego współpracowników metaanaliza siedmiu innych badań w różnych krajach, którymi objęto prawie 450 tys. osób. Z tych obserwacji wynika, że długotrwała dieta niskowęglowodanowa o 15 proc. zwiększa ryzyko zgonów ogółem, śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych jest o 13 proc. większa, a na skutek chorób nowotworowych o 8 proc. Dieta o niskiej zawartości węglowodanów w ostatnich latach stała się bardzo popularna w wielu krajach, w tym również w Polsce, szczególnie wśród tych osób, które chcą się odchudzić. Do tego typu diet należą, na przykład, dieta Atkinsa czy dieta Kowalskiego. Wyróżniają się one dużą zawartością białka i wymagają spożywania znacznej ilości mięsa zwierzęcego.

Prof. Banach przyznał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że dieta niskowęglowodanowa pomaga zmniejszyć masę ciała. - Pozwala ona również obniżyć poziom cukru i lipidów we krwi, zmniejsza otłuszczenie wątroby. Nie może jednak być stosowana dłużej niż przez 6-12 miesięcy. Po tym okresie, powyżej jednego roku, może okazać się szkodliwa - przyznał i podkreślił, że 215 gramów węglowodanów dziennie, to bardzo mała ilość. - Wyliczyłem, że w mojej diecie jest średnio 350-400 gramów węglowodanów dziennie, choć nie jem słodyczy i nie piję dosładzanych napojów. Lubię jednak dosładzać kawę i herbatę, a jedna łyżeczka cukru zawiera 5-10 gramów węglowodanów. Poza tym węglowodany są w pieczywie, makaronach, owocach i warzywach - wyjaśnił.

Profesor zwrócił uwagę, że niekorzystne dla zdrowia są wszelkiego rodzaju diety restrykcyjne, polegające na eliminacji określonych składników pokarmowych. Dodaje, że nadmiar pewnych składników też nie jest dobry, podobnie jak szkodliwy może być nadmierny wysiłek fizyczny. - Najlepsza jest dieta zbilansowana, w której niczego nie brakuje i niczego nie ma w nadmiarze - przyznał.

Potwierdziły to niedawno opublikowane przez "Lancet" badania, z których wynika, że najdłużej żyją osoby, które spożywają umiarkowane ilości węglowodanów. Warto pamiętać, że bogate w węglowodany są fast foody i białe pieczywo, produkty zwykle ubogie w inne składniki pokarmowe.

Prof. Banach wraz ze swym zespołem w drugim badaniu wykazał, że korzystne dla zdrowia są produkty mleczne. W sposób istotny zmniejszają one ryzyko zgonu ogółem oraz z powodu udaru mózgu. Wykazał też, że korzystne jest spożywanie sera i jogurtów.

Jedynie spożywanie dużych ilości mleka może się wiązać z 4 proc. wzrostem ryzyka zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca. Zagrożenie to nie jest duże, jednak może wskazywać na konieczność spożywania mleka o niskiej zawartości tłuszczu.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.