
Refundacja wysokospecjalistycznego leczenia endometriozy od lipca ►
Tagi: | endometrioza, Sejm, Izabela Leszczyna, leczenie, ból, refundacja |
– Od 1 lipca rozpocznie się refundacja wysokospecjalistycznego leczenia endometriozy – poinformowała w Sejmie minister zdrowia Izabela Leszczyna, wyjaśniając, że pacjentki będą mogły skorzystać z leczenia farmakologicznego i z pomocy chirurgicznej.
21 maja w Sejmie Izabela Leszczyna odpowiadała na pytania posłów Platformy Obywatelskiej Marka Hoka i Katarzyny Stachowicz dotyczące endometriozy.
Fragment posiedzenia poniżej.
Wideo pochodzi ze strony internetowej: www.sejm.gov.pl/0399360.
– W Ministerstwie Zdrowia od kilku miesięcy pracujemy nad modelem kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentką z endometriozą – poinformowała Izabela Leszczyna.
Minister zdrowia zaznaczyła, że endometrioza ma różne postacie, w związku z czym jej skuteczne leczenie musi być kompleksowe.
– We współpracy z najlepszymi lekarzami opracowaliśmy ścieżkę diagnostyki i leczenia pacjentki – powiedziała szefowa resortu, dodając, że do tej pory kobiety, które decydowały się na operację w ośrodkach prywatnych, płaciły za to kilkadziesiąt tysięcy złotych.
– 1 lipca zaczyna obowiązywać rozporządzenie, które te ścieżki diagnostyki i leczenia określa – poinformowała.
Na co mogą liczyć pacjentki?
Izabela Leszczyna przypomniała, że opieka nad pacjentkami będzie realizowana na dwóch poziomach.
– Pierwszy realizowany ma być w poradniach ginekologiczno-położniczych, gdzie rozpoczęte może być leczenie farmakologiczne, bądź pacjentka – w przypadku endometriozy głębokiej – zostanie skierowana na wyższy poziom leczenia chirurgicznego. Leczenie to będą realizować ośrodki z największym doświadczeniem w diagnostyce i leczeniu endometriozy – zapowiedziała.
Rozporządzenie jest konsultowane.
Czym jest endometrioza?
Endometrioza występuje, gdy endometrium (błona śluzowa naturalnie wyściełająca jamę macicy) rozrasta się poza jamę macicy, w jamie otrzewnej, jajnikach, jajowodach. Procesowi temu towarzyszy ból w podbrzuszu, zwłaszcza podczas menstruacji, oraz zaburzenia płodności.
Na schorzenie to może cierpieć nawet co trzecia kobieta na świecie.
Komórki błony śluzowej trzonu macicy u kobiety chorującej na endometriozę mogą tworzyć tzw. ogniska endometrialne zlokalizowane w jajnikach, jelitach, układzie moczowym lub w otrzewnej. Reagują na zmiany hormonalne podobnie jak zdrowo ułożone komórki. Organizm kobiety jest wówczas w ciągłym stanie zapalnym.
U chorych może dochodzić do wewnętrznych krwawień, rozwoju bolesnych guzków oraz tworzenia się blizn, zrostów i zniekształceń. O endometriozie mogą świadczyć między innymi bardzo bolesne miesiączki, ból podczas stosunków seksualnych, przewlekły ból w obrębie miednicy, ból podczas oddawania moczu lub wypróżnienia, występowanie wzdęć i nudności, a także trudności z zajściem w ciążę.
Przeczytaj także: „Immunoterapia szansą dla pacjentek z rakiem endometrium”.