Wyślij
Udostępnij:
 
 
Rekord Polski w zwolnieniach lekarskich
 
Działy: Aktualności
W 2017 r. Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich aż 229 mln dni, czyli o 9 mln więcej niż rok wcześniej – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
- Związane z absencjami koszty, które ponoszą pracodawcy i ZUS, liczone są w miliardach złotych – podaje "Podatki.biz", a „Gazeta Wyborcza” informuje, że rekordowe były też wydatki na zasiłki wypłacane pracownikom na L4. W ubiegłym roku ZUS na zasiłki wydał ponad 11,3 mld, a zakłady pracy - 6,3 mld zł.

W czasie choroby dostajemy 80 proc. swojej pensji. Pełna pensja - 100 proc. - należy się nam, gdy zapadliśmy na chorobę zawodową, mieliśmy wypadek przy pracy albo chorujemy w czasie ciąży.

Przez pierwsze 33 dni choroby w roku wynagrodzenie płaci nam pracodawca, gdy chorujemy dłużej, dostajemy zasiłek z ZUS. Wyjątek to osoby po 50. roku życia. Im ZUS wypłaca zasiłek już po 14 dniach zwolnienia.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe