Wyślij
Udostępnij:
 
 
Piotr Skórnicki/Agencja Wyborcza.pl

Resort rozważa zrezygnowanie z ustnego PES

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 24.01.2022
 
 
Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział o rozwiązaniach, które mają zachęcić młodych do wybierania i studiowania kierunków medycznych i ułatwić nauczanie – jednym z nich jest rezygnacja z ustnego państwowego egzaminu specjalizacyjnego.
24 stycznia w Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego – mówiono podczas niej o „Pakiecie dla młodych”.

– Najważniejszym priorytetem dla resortu jest inwestycja w kadry opieki medycznej. Jak przekonywaliśmy się wielokrotnie, w czasie pandemii głównym deficytem, który nie pozwala w sposób odpowiedni reagować i wykorzystywać zasobów systemu, są ludzie. Przygotowaliśmy wobec tego pakiet rozwiązań dla młodych, który ma zachęcać do studiowania medycyny i ułatwiać tę ścieżkę – powiedział Adam Niedzielski, zapowiadając, że „pakiet składa się z siedmiu elementów”.

O pomyśle poinformowano też na Twitterze.Po pierwsze – kredyty dla studentów
W przypadku kredytów studenckich, chodzi preferencyjny system obowiązujący od roku akademickiego 2021/2022 – studenci kierunków medycznych będą mogą liczyć na całkowite lub częściowe pokrycie czesnego czy też na niskie oprocentowanie kredytów z możliwością ich umorzenia.

Po drugie – partycypacja w decyzjach
Partycypacja w decyzjach polegać ma na włączeniu przedstawicieli studentów do zespołów powołanych przez ministra Adama Niedzielskiego.

Po trzecie – wzmocnienie kompetencji
Resort zamierza poprawić kompetencje studentów w zakresie komunikacji oraz radzenia sobie z odpowiedzialnością i stresem.

Po czwarte – zmiana standardów kształcenia
Planowane jest także upraktycznienie kształcenia od czwartego roku studiów na kierunku lekarskim i trzeciego roku na kierunku lekarsko-dentystycznym.

Po piąte – praca dla studenta
Ministerstwo zamierza umożliwić studentom kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego pracę w placówkach medycznych oraz udział w czynnościach techniczno-administracyjnych placówek medycznych.

Po szóste – młody dydaktyk
Program ogłoszony przez resort zdrowia ma wprowadzić system zachęt dla absolwentów kierunków medycznych, by ci chętniej podejmowali pracę na uczelniach, które kończą. Jedną z takich zachęt ma być poprawa warunków zatrudnienia dla nauczycieli akademickich.

Po siódme – kształcenie podyplomowe
Zmianie ulec ma także kształcenie podyplomowe – ministerstwo planuje:
– centralny nabór na szkolenie specjalizacyjne – od jesieni 2022 r.
– dostosowanie liczby rezydentur do większej liczby absolwentów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego,
– możliwość zwolnienia z części ustnej w przypadku zdania pisemnego państwowego egzaminu specjalizacyjnego.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.