Łukasz Kamiński/Kancelaria Senatu

Senackie komisje za bezpłatnymi lekami dla kobiet w połogu ►

Udostępnij:
Tagi: Ewa Matecka
Zapewnienie dostępu do bezpłatnych leków z listy leków refundowanych kobietom w czasie połogu zakłada projekt nowelizacji, który zarekomendowały jednogłośnie senackie Komisje Zdrowia i Ustawodawcza – dziś z takiego przywileju mogą korzystać kobiety w ciąży.
Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który przygotowała grupa senatorów Koalicji Obywatelskiej. Z projektu nowelizacji wynika, że „dostęp do bezpłatnych leków przysługiwać ma kobietom nie tylko w czasie ciąży, do 15 dni po planowanej dacie porodu, ale również w czasie połogu, jednak nie dłużej niż 8 tygodni po planowanej dacie porodu”. Senackie komisje jednogłośnie rekomendowały jego przyjęcie.

– W czasie połogu kobieta wymaga równie troskliwej opieki jak w ciąży, a czasami zastosowania leczenia, po to, aby organizm mógł wrócić do stanu sprzed zajścia w ciążę – zwróciła uwagę senator Ewa Matecka z Koalicji Obywatelskiej, jedna z autorek projektu nowelizacji. Dodała, że „w tym okresie kobiety mogą cierpieć na różnego rodzaju dolegliwości, które wymagają leczenia – między innymi nadciśnienie tętnicze, depresję poporodową, cukrzycę, niedoczynność tarczycy i niedokrwistość”. 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.