123RF

Sojusz na rzecz Leków Krytycznych

Udostępnij:

Unia Europejska, w tym Polska, zainaugurowała powstanie Sojuszu na rzecz Leków Krytycznych. W inicjatywie wzięło udział 250 podmiotów z sektora prywatnego, organizacji branżowych i NGO.

24 kwietnia — w drugim dniu spotkania ministrów zdrowia Unii Europejskiej — dyskutowano o bezpieczeństwie lekowym regionu. Wskazano, że jest ono priorytetem – ważna jest też odbudowa zdolności produkcyjnych i wypracowanie efektywnych instrumentów wsparcia dla przemysłu faramceutycznego.

Wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk, uczestnicząca w spotkaniu, poinformowała na X, że Unia Europejska, w tym Polska, zainaugurowały powstanie Sojuszu na rzecz Leków Krytycznych.

Stowarzyszenie Medicines for Europe, zrzeszające producentów leków generycznych, które jest częścią unijnego Sojuszu na rzecz Leków Krytycznych, w komunikacie prasowym przekazało, że unijna ustawa o lekach krytycznych musi współpracować z kluczowymi podmiotami przemysłu farmaceutycznego.

Bezpieczeństwo lekowe UE to leki generyczne
Jak podano w komunikacie, ponad 90 proc. unijnego wykazu leków krytycznych stanowią podstawowe leki generyczne, między innymi stosowane w leczeniu chorób układu krążenia, infekcji, nowotworów oraz wykorzystywane na oddziałach intensywnej terapii.

Sojusz na rzecz Leków Krytycznych to organizacja Medicines for Europe pragnąca rozwijać:
● Konkretne strategie zapobiegania niedoborom leków, np. wytyczne UE dotyczących zamówień publicznych w połączeniu z reformą rynku krajowego, które nagradzają bezpieczeństwo podaży i szersze wykorzystanie danych serializacyjnych w czasie rzeczywistym (EMVS) do monitorowania popytu i podaży.
● Partnerstwo między UE a przemysłem na rzecz przywrócenia konkurencyjności produkcji UE poprzez pobudzanie innowacyjności technologii produkcji.
● Wspólne zobowiązanie do zapewnienia dostępu i bezpieczeństwa dostaw oparte na solidarności UE. Miałoby to na celu osiągnięcie równego dostępu do leków o krytycznym znaczeniu w krajach unijnych.

W przemówieniu z okazji inauguracji Sojuszu na rzecz Leków Krytycznych członkowie organizacji Medicines for Europe przekazali, że produkcja leków i substancji czynnych, powinna się odbywać w prawie każdym państwie członkowskim UE.

– Mamy nadzieję, że wsparcie dla naszego sektora zwiększy się dzięki ustawie o lekach krytycznych, która obejmuje niezbędne inwestycje w produkcję leków, technologie, odpowiednią politykę wspierającą dywersyfikację i odporność łańcucha dostaw oraz narzędzia cyfrowe i zobowiązania oparte na solidarności inijnej, aby stawić czoło ryzyku niedoborów leków – podkreślono. 

Przeczytaj także: „Lista polskich leków to zachęta do inwestycji”, „Nie będzie leków za 5 zł?”„Zadbajmy o produkcję leków w Polsce”.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.