Przemysław Skrzydło/Agencja Wyborcza.pl

Sprzedaż leków w aptekach się zwiększa

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Źródło: Rzeczpospolita
Już w pierwszych dniach wojny w Ukrainie widać było wzrost zapotrzebowania na leki – popyt może nadal rosnąć wraz z włączaniem uchodźców do polskiego systemu opieki medycznej.
– W pierwszej połowie marca 2022 r. wartość sprzedaży w aptekach w Polsce zwiększyła się miesiąc do miesiąca o 7,7 proc. W ujęciu rok do roku dynamika jest ponad trzy razy wyższa, przekracza 24 proc. – informuje firma analityczna PEX PharmaSequence.

– Kupowaliśmy motywowani chęcią pomocy – głównie produkty opatrunkowe, dezynfekcyjne oraz leki przeciwbólowe bez recepty. W marcu utrzymują się wysokie poziomy sprzedaży – komentuje dr Jarosław Frąckowiak, prezes PEX PharmaSequence, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, dodając, że możemy się spodziewać wzrostu sprzedaży w obszarze leków na receptę wtedy, gdy uchodźcy zaczną korzystać z naszej służby zdrowia. To już kwestia raczej dni czy tygodni.

– Struktura społeczna Ukraińców uciekających przed wojną – głównie to kobiety z dziećmi i osoby starsze – może szybko doprowadzić do wzrostu zapotrzebowania na leki – podkreśla Frąckowiak.

Przeczytaj także: „Bezpieczeństwo lekowe równie ważne jak militarne”.Przeczytaj także: „Bezpieczeństwo lekowe równie ważne jak militarne”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.