iStock

Stała cena za prąd

Udostępnij:
Od 1 grudnia bieżącego roku do końca 2023 dyrektorzy szpitali zapłacą stałą cenę za prąd – tak wynika z opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu ustawy o cenach energii elektrycznej.
Dokładnie chodzi o projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r. – określono w nim cenę prądu dla odbiorców wrażliwych oraz mikro, małych i średnich firm oraz gospodarstw domowych.

W projekcie zaznaczono, że, „jedną z grup odbiorców wrażliwą na wahania cen energii elektrycznej są szeroko rozumiane podmioty użyteczności publicznej, do której należą placówki służby zdrowia, szkoły i uczelnie wyższe, placówki zajmujące się szeroko rozumianą opieką nad różnymi grupami społecznymi”. Przedmiotowa grupa odbiorców w dużej mierze podlega organizacyjnie jednostkom samorządu terytorialnego.

– W celu zminimalizowania ryzyka podwyżek cen energii elektrycznej w projekcie rozporządzenia zaproponowano rozwiązania osłonowe. Zakładają one, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023 w rozliczeniach z odbiorcami przewidziana jest stała cena za obrót energią elektryczną – tzw. cena maksymalna na określonym poziomie 785 zł/MWh (lub 699 zł/MWh w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych) – wyliczono, podkreślając, że „stosowanie w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi cen nie wyższych niż cena maksymalna ma obowiązywać w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. i dotyczyć zużycia energii elektrycznej w punkcie poboru energii do poziomu stanowiącego równowartość poboru nie więcej niż 90 proc. zużycia energii elektrycznej tych odbiorców w okresie od 1 grudnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 roku”.

W dokumencie podano, że planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to czwarty kwartał 2022 r.

Udostępniamy projekt w całości.



Dokument można oglądać wyłącznie na komputerach lub ściągając go po kliknięciu w: Projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.

Przeczytaj także: „W fabrykach leków przerwą produkcję?”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.