Wyślij
Udostępnij:
 
 

Statystyki dotyczące PTSD u weteranów

Autor: Krystian Lurka |Data: 13.08.2019
 
 
Częstotliwość występowania Post Traumatic Stress Disorder u weteranów zależy od konfliktu, w którym uczestniczyli. Przykład? U 15 proc. weteranów wietnamskich zdiagnozowano PTSD po roku od uczestnictwie w konflikcie zbrojnym, a 30 proc. z nich doświadczyło stresu pourazowego podczas całego swojego życia.
- Post Traumatic Stress Disorder to zaburzenie występujące wśród osób uczestniczących w konfliktach zbrojnych - informuje "US News & World Report" i wymienia objawy PTSD. To:
- ponowne przeżycie pierwotnej traumy poprzez natrętne myśli, niechciane wspomnienia i koszmary,
- unikanie czynności, miejsc, osób i emocji, które przypominają o niedawno przeżytej traumie,
- nadmierną pobudliwość, lęk, problemy ze snem i niekontrolowane wybuchy agresji wraz z myślami i czynami samodestrukcyjnymi,
- negatywne myślenie prowadzące do depresji i izolowania się od świata zewnętrznego. Trudności z koncentracją i skupieniem uwagi na jednej czynności.

Aby zdiagnozować PTSD, objawy muszą trwać co najmniej miesiąc. Często zdarza się, że pierwsze symptomy zaburzenia pojawiają się nawet do paru lat po pierwotnej traumie.

Częstotliwość występowania PTSD u weteranów zależy od konfliktu, w którym uczestniczyli:
- u 11-20 proc. byłych żołnierzy, którzy służyli w operacjach Iracka Wolność zdiagnozowano stres pourazowy w rok po powrocie z misji,
- u 12 proc. weteranów wojny w Zatoce Perskiej zdiagnozowano PTSD w rok po konflikcie zbrojnym,
- u 15 proc. weteranów wietnamskich zdiagnozowano PTSD po roku od uczestnictwie w wojnie, a 30 proc. z nich doświadczyło stresu pourazowego podczas całego swojego życia.

Przeczytaj także: "Dr Piotr Wierzbiński: Zaburzenia neurobehawioralne można leczyć".
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe