Wyślij
Udostępnij:
 
 
Marek Misiurewicz

Stworzenie „tarczy antykryzysowej” dla szpitali powinno być priorytetem

Źródło: Anna Janczewska
Autor: Krystian Lurka |Data: 26.06.2020
 
 
– Dlaczego rząd nie zaproponował dotąd pakietu rozwiązań, który pozwoliłby jednostkom ochrony zdrowia złagodzić skutki pandemii i planować działania przynajmniej do końca 2020 r., tak jak to zrobili i robią w wypadku innych działów gospodarki? – pyta Anna Janczewska, minister zdrowia w gospodarczym gabinecie cieni Business Centre Club.
– Zauważalny już po kwietniu zmniejszony na razie o 14 proc. w porównaniu z 2019 r. wpływ składek zdrowotnych do NFZ będzie nasilać kryzys w ochronie zdrowia. Ta sytuacja pokazuje, że rząd nadal nie tylko nie dotrzymuje danego słowa o priorytetowym rozwiązywaniu problemów ochrony zdrowia, ale w czasie pandemii, poprzez brak stosownych planów pomocy, te problemy pogłębia – mówi Anna Janczewska i zwraca uwagę na brak jasno i kompleksowo sprecyzowanej strategii walki z koronawirusem i niespójna polityka informacyjna rządu związana z epidemią COVID-19.

– Analiza dotychczasowych decyzji i działań rządu wskazuje na dużą przypadkowość i pozorność wielu podejmowanych kroków. Poważny w skutkach, przy podejmowaniu tych decyzji, może być brak konsultacji rządu z ekspertami, przedstawicielami interesariuszy systemu ochrony zdrowia oraz pracodawcami – twierdzi ekspertka.

Anna Janczewska sugeruje zreformowanie niedofinansowanej przez dekady Głównej Inspekcji Sanitarnej.

– Pandemia COVID-19 pokazała jej wieloletnie zaniedbania, braki kadrowe i technologiczne oraz niedostateczny poziom finasowania. Zanim wkroczymy w kolejne etapy epidemii COVID-19 konieczna jest analiza dotychczasowej działalności instytucji i stosowne działania naprawcze, tak by w drugiej połowie 2020 r. była znacznie lepiej przygotowana do szybkiej i skutecznej reakcji na kolejna falę zachorowań – podkreśla.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe