Wyślij
Udostępnij:
 
 
Światowy "top" specjalistów przyjedzie do Poznania
Źródło: KL
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 09.09.2015
 
 
- W Poznaniu, podczas sympozjum „Onkologia w otolaryngologii", które potrwa od 9 do 12 września, zagości światowy „top” specjalistów z dziedzin medycyny związanych z otolaryngologią i onkologią - mówi prof. Małgorzata Wierzbicka.
Rozmowa z prof. Małgorzatą Wierzbicką z kliniki otolaryngologii w uniwersyteckim szpitalu przy ul. Przybyszewskiego w Poznaniu:

Poznańskie sympozjum „Onkologia w otolaryngologii” rozpoczyna się w najbliższą środę. Jaka zapowiada się frekwencja?
Podam dwa przykłady na to, że wydarzenie cieszy się zainteresowaniem. Po pierwsze: dzisiaj rano [ piątek, 4 września] otrzymałam informację od organizatorów, że liczba uczestników to niemal 300 osób. W podobnym wydarzeniu w Łodzi gości było 80. Już te liczby wskazują, że poznańskie sympozjum „Onkologia w otolaryngologii” to coś, co budzi zainteresowanie. Chęć brania udziału w wydarzeniu wyrazili nie tylko otolaryngolodzy, ale także onkolodzy, radioterapeuci i chemioterapeuci. Po drugie: rejestracja na warsztaty, które poprzedzają sympozjum, została zamknięta po 2 tygodniach od rozpoczęcia zapisów.

Co według pani zachęciło gości do uczestnictwa w wydarzeniu?
Udział w naszym spotkaniu potwierdziło już wielu ekspertów europejskich, profesorów otolaryngologii i onkologii, których znamy z wykładów na największych zjazdach międzynarodowych i którzy są uznanymi autorytetami w swoich dziedzinach. Sympozjum będzie miejscem zacieśniania współpracy w zakresie leczenia nowotworów głowy i szyi pomiędzy laryngologami i onkologami. W Poznaniu zagości absolutnie światowy top specjalistów z różnych dziedzin medycyny związanych z otolaryngologią i onkologią. To niewątpliwie jest powodem do uczestnictwa w wydarzeniu. Wymienią kilka nazwisk: prof. Kevin Harrington z Wielkiej Brytanii, dyrektor działu radioterapii w Instytucie Badań nad Rakiem w Londynie, lider badań nad terapią celowaną i leczeniem czerniaka złośliwego, jeden z największych patologów-onkologów na świecie, prof. Kerry Olsen ze Stanów Zjednoczonych, kierownik Mayo Clinic w Rochester, jeden z największych na świecie autorytetów w dziedzinie nowotworów w obrębie głowy i szyi, prof. Georges Lawson z Belgii, kierownik kliniki Llryngologii w Yvoir, posługujący się techniką robotową oraz znany z licznych opracowań na temat raka krtani i innych nowotworów górnych dróg oddechowych i prof. Primoż Strojan ze Słowenii, kierownik Kliniki Radioterapii Instytutu Onkologii w Ljubljanie, autor niezwykle cenionych prac naukowych w zakresie onkologii i radioterapii.

Na potwierdzenie tego, że nazwiska „przyciągają” zainteresowanych, powiem, że profesor Jacek Fijuth, przewodniczący zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, stwierdził, że koniecznie musi pojawić się w Poznaniu już w czwartek, mimo że swój wykład wygłasza dopiero w sobotę. Profesor nie chciał ominąć żadnych wykładów podczas sympozjum. A trzeba wspomnieć, że sympozjum to nie tylko wykłady, ale też warsztaty i relacje „live” z operacji i konferencje okrągłego stołu.

Który z punktów programu pani profesor wyróżniłaby?
Według mnie na szczególną uwagę zasługują dwa nowatorskie wydarzenia. Pierwszy to – mogłoby się wydawać – niepozorna godzinna sesja, która rozpocznie się w piątek o godzinie 18.30. To spotkanie specjalne, które nosi tytuł „Zróbmy to razem – propozycje wspólnych projektów wieloośrodkowych badań klinicznych w zakresie nowotworów głowy i szyi”. Dotyczą one badań naukowych. Podczas „Zróbmy to razem” zastanowimy się co uczynić, żeby badania stały się jeszcze bardziej wartościowe i omówimy jakie działania można podjąć , zająć się sprawą wieloośrodkowo i zebrać dane również do innych celów naukowych.

Drugą sprawą, w której warto wziąć udział to konsylia. Pierwsze w piątek: dla szkolących się. Drugie: wspólnie z przedstawicielami NFZ-u, poświęcone zielonej karcie. Trzecie: dla lekarzy ogólnych i onkologów. W czasie każdego z konsyliów obecnie będą specjaliści z zakresu radiologii, radioterapii czy chemioterapii. Pokazywać będziemy od czterech do sześciu przypadków i wspólnie - krok po kroku – będziemy zastanawiać się jak wyjaśnić wszystkie wątpliwości diagnostyczne i terapeutyczne
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe