Wyślij
Udostępnij:
 
 

System eWUŚ niebawem zniknie z POZ

Źródło: PPOZ/TK
Redaktor: Marta Koblańska |Data: 17.12.2015
 
 
Ministerstwo zdrowia podaje, że system eWUŚ zostanie wycofany. Konstanty Radziwiłł zapewnił, że wygaszanie systemu eWUŚ będzie stopniowe, bo wymagane są zmiany w ustawie, ale jak najszybciej należy go usunąć z podstawowej opieki zdrowotnej, po to, aby zapewnić dostępność do podstawy systemu.
System eWUŚ uruchomiono trzy lata temu. Nie sprawdził się ponieważ od samego początku wywołał ogromny bałagan w polskim systemie ochrony zdrowia. Lekarze skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia od samego początku sygnalizowali, że to projekt nie udany – „Bałagan w eWUŚ poważnie utrudnił życie naszym pacjentom, a nam lekarzom pracę i rozliczenie w podstawowej opiece zdrowotnej, która nie miała (!) wchodzić w system eWUŚ, a powinna i miała (!) być dla wszystkich Polaków jako uprawnienie obywatelskie.”- mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Konstanty Radziwił powiedział zapytany przez dziennikarzy, że wygaszanie systemu eWUŚ będzie odbywać się stopniowo (wymagane są zmiany w ustawie). Minister zdrowia potwierdził, że decyduje się najszybciej jak to możliwe zakończyć i wycofać projekt eWUŚ z podstawowej opieki zdrowotnej – „Jeżeli chodzi o docelową sytuację, to chcę powiedzieć, że eWUŚ zniknie, bo będzie niepotrzebny, ponieważ każdy człowiek, który zgłasza się z problemem do lekarza, powinien być przyjęty, a nie przyjęty najpierw przez eWUŚ. Jeśli dane w systemie wyświetlają się w kolorze czerwonym, to nie wiadomo, co z nim robić, i zaczyna się problem – przyznał podczas Sejmowej Komisji Zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Przedstawiciele PPOZ oczekują uwolnienia podstawowej opieki zdrowotnej od systemu eWUŚ, będzie to wiązało się z zapaleniem zielonego światła w dostępie do świadczeń medycznych. Zrealizowanie prawa wszystkich Polaków do korzystania z porady i pomocy medycznej u lekarza rodzinnego, pielęgniarki, czy położnej w wybranych przez siebie placówkach medycznych. Jak na razie nadal około 2,5 miliona Polaków świeci się na czerwono w eWUŚ mając znacznie utrudniony lub niemożliwy dostęp do podstawowych świadczeń zdrowotnych.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe