Grzegorz Skowronek/Agencja Wyborcza.pl

Szczepienie przeciw grypie bez skierowania? Jest zapowiedź wiceministra Kraski

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Marzena Sygut-Mirek
|
– Pracujemy nad tym, by wprowadzić w aptekach taki sam system szczepień na grypę jak na COVID-19 – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, dodając, że „zostanie to zrobione prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu Sejmu”.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska gościł 9 grudnia w „Sygnałach dnia” w Programie I Polskiego Radia – przyznał, że „grypa jest w tej chwili dużym problemem, okazuje się, że nowych zachorowań, tydzień do tygodnia, jest 160 tysięcy”.

Farmaceuta zaszczepi bez skierowania
– Ministerstwo Zdrowia pracuje nad tym, aby w aptekach wprowadzić taki sam system szczepień na grypę jak w przypadku szczepień przeciw COVID-19 – poinformował Kraska, podkreślając, ze „resort chce, aby takie szczepienie w aptece uzyskać nawet bez skierowania od lekarza – to oczywiście wymaga modyfikacji ustawy”.

Wyliczył też, że „do szpitali od początku września do początku grudnia z powodu grypy trafiło prawie 4,2 tys. osób”.

Zbliża się sezon zwiększonej zachorowalności
Sezon epidemiczny grypy trwa w Polsce od października do maja. Szczepienia przeciw tej chorobie są zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy. Optymalny okres szczepienia to czas przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności, którą w Polsce odnotowujemy od stycznia do marca.

Bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymują osoby powyżej 75 lat i kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50 proc. należy się między innymi osobom z obniżoną odpornością i pacjentom powyżej 60 lat. Reszta pacjentów zapłaci 100 proc. Zależnie od typu szczepionki ich cena wynosi od ok. 50 zł do ok. 100 zł.

Przeczytaj także: „Michał Seweryn: Katalog szczepień ochronnych musi być żywy” i „Porażka zdrowia publicznego?”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.