Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Teleporady a choroba Alzheimera

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 21.09.2020
 
 
– Teleporady i e-wizyty, które podczas pandemii COVID-19 zastąpiły bezpośredni kontakt między pacjentem a lekarzem, nie są formami, które w pełni sprawdzają się w przypadku chorych na Alzheimera – mówi prof. Konrad Rejdak, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Prof. Rejdak ma obawy, że wielu pacjentów przerwało leczenie lub stosowało leki niewłaściwie.

– Wstrzymanie wizyt w poradniach specjalistycznych i szpitalach uniemożliwiło też prowadzenie diagnostyki, a zatem doszło do opóźnień w rozpoznawaniu choroby u nowych chorych – przyznaje prof. Rejdak.

O chorobie
Jedną z najczęściej występujących chorób mózgu jest choroba Alzheimera , która polega na zaburzeniu funkcjonowania kory mózgowej. W efekcie dochodzi do upośledzenia lub całkowitej utraty tzw. wyższych czynności korowych, takich jak pamięć, orientacja, rozumienie, liczenie, mowa i zdolności motoryczne. Choroba ta najczęściej rozwija się po 65 roku życia, częściej u kobiet. Częstotliwość występowania choroby zwiększa się z wiekiem – w grupie wiekowej 65-69 lat choruje 6 proc. populacji, a po osiemdziesiątce – 20 proc.

Przeczytaj także: „Co zrobić, aby przyspieszyć rozpoznanie choroby Alzheimera?”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe