Twarzą w twarz z udarem mózgu - cykl wystaw na temat udaru

Udostępnij:
Z inicjatywy Fundacji Udaru Mózgu jesienią 2014 r. na ulicach pięciu miast – Gdańska, Warszawy, Katowic, Wrocławia i Poznania – będzie można oglądać wystawę edukacyjną na temat udaru mózgu przygotowaną pod hasłem „Manifest udarowy”. Na ekspozycję złożą się portrety i historie osób, które doświadczyły tej choroby.
Dzięki wystawie będzie można zapoznać się także z podstawowymi informacjami o udarze – jego przyczynach i profilaktyce, leczeniu oraz rehabilitacji. Projektowi towarzyszy stworzona specjalnie na tę okazję strona internetowa www.manifestudarowy.pl.
Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w Gdańsku, natomiast do 23 IX ekspozycję można obejrzeć w Warszawie, na Pasażu Stefana Wiecheckiego „Wiecha”.
– Mimo tego, że udar mózgu jest trzecim najczęstszym powodem zgonów oraz najpowszechniej występującą przyczyną niepełnosprawności osób po 40. roku życia, wiedza polskiego społeczeństwa na temat tej choroby wciąż jest niewielka – mówi Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu. – Wystawy opowiedzą historie osób, które przeżyły udar i dzielą się swoimi doświadczeniami. Towarzysząca im strona manifestudarowy.pl pozwala głębiej zapoznać się z ich świadectwami. Umożliwia także pobranie i wyrażenie poparcia dla „Manifestu udarowego” – dokumentu opracowanego przez FUM, w którym zawarte są postulaty dotyczące zmian w systemie opieki zdrowotnej w zakresie udaru mózgu.

Udar to ważny problem społeczny. Każdego roku w Polsce odnotowuje się ok. 70 tys. przypadków choroby i ok. 30 tys. spowodowanych nią zgonów. Aż 30 proc. osób umiera w wyniku udaru mózgu w ciągu pierwszego miesiąca od zachorowania. 20 proc. chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru wymaga stałej opieki, a 30 proc. pomocy w niektórych czynnościach życia codziennego.
Udar mózgu jest jedną z nielicznych, powszechnie występujących chorób zagrażających życiu, której ryzyko można skutecznie ograniczać. Modyfikacja czynników ryzyka nie tylko wpływa na obniżenie zapadalności, ale również na przebieg choroby. Celem profilaktyki pierwotnej jest obniżenie ryzyka udaru u osób bez objawów choroby. Polega ona głównie na wpływie na tzw. modyfikowalne czynniki ryzyka udaru (z badań wynika, że odpowiadają one za 90 proc. ryzyka), wśród których możemy wyróżnić elementy stylu życia (np. brak aktywności fizycznej, zła dieta, palenie papierosów) oraz schorzenia takie jak nadciśnienie tętnicze, czy cukrzyca.
Do ważnych czynników ryzyka należą także arytmie serca, z których najczęściej występującą jest migotanie przedsionków, na które cierpi nawet ok. 400 000 Polaków. Choroba ta stanowi przyczynę blisko 20 proc niedokrwiennych udarów mózgu, które charakteryzują się szczególnie ciężkim przebiegiem – połowa pacjentów umiera w pierwszym roku od wystąpienia udaru.
U osób cierpiących na choroby, których powikłaniem może być udar mózgu konieczne jest stosowanie odpowiednich terapii zgodnych z aktualnymi wytycznymi towarzystw naukowych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.