iStock

Twitterowi liderzy opinii – cześć druga

Udostępnij:
„Menedżer Zdrowia” po raz drugi podpowiada, kogo warto obserwować na Twitterze. Prezentujemy zestawienie zdrowotnych ekspertów i decydentów – to lista dziesięciu liderów opinii. Kim są, o czym piszą, ilu mają obserwujących?
@bfialek
Bartosz Fiałek opisuje się na Twitterze jako „lekarz, specjalista w dziedzinie reumatologii popularyzator wiedzy naukowej”. I w istocie tak jest – to najaktywniejszy twitterowicz w zestawieniu, aktywny niemal codziennie. Omawia badania naukowe, udostępnia artykuły naukowe publikowane w prestiżowych czasopismach branżowych.

Jako tło swojego profilu ustawił cytat z Waltera Isaacsona: „Ludzie wystarczająco szaleni, by sądzić, że mogą zmienić świat… są tymi, którzy go zmieniają”.

Fiałek za swoją działalność internetową jest bezpardonowo krytykowany przez antyszczepionkowców. Jako ofiara internetowego hejtu informuje o tym, co dzieje się w dochodzeniach, które go dotyczą.Bartosza Fiałka obserwuje aż 14 903 internautów.

Ciekawostka – sam śledzi jedynie 81 kont, w tym „Menedżera Zdrowia”.

Na Twitterze jest od listopada 2018 r.

@waldekkraska
Senator i wiceminister zdrowia Waldemar Kraska – którego działalność w sieci śledzi 1945 osób – zwykle podaje dalej i udostępnia materiały dziennikarskie, w których jest cytowany, ze stron internetowych Telewizji Republika, „Do Rzeczy”, TVP Info i Polskiego Radia, a także to, o czym informują premier Mateusz Morawiecki, Michał Dworczyk, minister zdrowia Adam Niedzielski, była wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko oraz profile Prawa i Sprawiedliwości, Kancelarii Premiera i Ministerstwa Zdrowia.

Waldemar Kraska nie publikuje często – zwykle o systemie ochrony zdrowia i polityce, czasami o historii.

@grzesiowski_p
Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski – podobnie jak Bartosz Fiałek – na co dzień omawia najnowsze wyniki badań medycznych, zachęca do szczepienia się. Nie stroni jednak od komentowania i dyskutowania.Grzesiowski – we wpisie „przypiętym” do swojego profilu – cytuje Olgę Tokarczuk: „Świat jest tkaniną, którą przędziemy codziennie na wielkich krosnach informacji sprzecznych ze sobą, wzajemnie się wykluczających. Internet to coraz częściej opowieść idioty, pełna wściekłości i wrzasku. Świat umiera, a my nawet tego nie zauważamy”.

Obserwuje go aż 37 302 internautów. Na Twitterze jest od maja 2019 r.

@StKarczewski
Senatora Prawa i Sprawiedliwości oraz lekarza Stanisława Karczewskiego obserwuje aż 71 332 twitterowiczów – to najlepszy wynik w tym zestawieniu. W opisie profilu podkreśla, że jest chirurgiem. Bywa, że publikuje prywatne zdjęcia – zachęca do aktywności fizycznej, zamieszczając swoje zdjęcia z treningów – i te z pracy.Stanisław Karczewski często podaje dalej posty opublikowane przez oficjalny profil Prawa i Sprawiedliwości – zresztą jako tło swojego profilu ma ustawioną grafikę partii, promującą Polski Ład.

Bywa, że zwraca się bezpośrednio do innych ekspertów – tak było 21 stycznia, kiedy odniósł się do wywiadu z prof. Krzysztofem Simonem.

Karczewski na Twitterze jest od czerwca 2015 r.

@marcin_pakulski
Marcin Pakulski, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, na Twitterze opisał się słowami: „Lekarz specjalista zdrowia publicznego. Nie jest mi wszystko jedno”. Często wdaje się w dyskusje – między innymi te pod wpisami „Menedżera Zdrowia” – a także udostępnia materiały prasowe, w których się wypowiada. Zdarza się, że wprost krytykuje działania Ministerstwa Zdrowia.Marcina Pakulskiego obserwują 754 osoby – jest na Twitterze od maja 2020 r.

@jjfedorowski
Prezes Polskiej Federacji Szpitali Jarosław J. Fedorowski na Twitterze jest od października 2019 r. – od tego czasu zatweetował 1952 razy.

Często komentuje działania Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest uczestnikiem konferencji branżowych – relacjonując je, publikuje zdjęcia i pisze, o czym podczas nich mówiono.Prezesa Fedorowskiego obserwuje 849 osób.

@maciejbiardzki
Opis Macieja Biardzkiego z Dolnośląskiego Centrum Medycznego – Przychodni DOLMED we Wrocławiu, eksperta z zakresu ochrony zdrowia, brzmi: „Z wykształcenia i zawodu lekarz, do niedawna menedżer opieki zdrowotnej, trochę anarchista, trochę socjalista, kiedyś wydawało mi się że liberał, kiedyś”.

Ekspert potrafi skrytykować i rządzących, i opozycję. Jest aktywny w twitterowych rozmowach – między innymi dyskutuje w nich z wymienionym wcześniej Marcinem Pakulskim. Często podaje dalej tweety innych ekspertów z branży.

Biardzki na Twitterze jest od października 2015 r. – od tego czasu zatweetował 2921 razy. Obserwuje go 450 osób.

@k_pyrc
Prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – jest śledzony przez 8792 użytkowników – to kolejna osoba w zestawieniu, która na co dzień donosi o nowych badaniach dotyczących COVID-19. Udostępnia artykuły z prasy branżowej i dane dotyczące wirusa SARS-CoV-2 – zawsze merytorycznie.

Na Twitterze jest od marca 2013 r. – w tym czasie tweetował aż 8011 razy.

Profesor obserwuje zaledwie 185 twitterowych kont, w tym „Menedżera Zdrowia”.

@bartchmielowiec
Warto także obserwować rzecznika praw pacjenta Bartłomieja Chmielowca. Ekspert na bieżąco informuje o działaniach podjętych przez swój urząd. Podaje dalej artykuły, w których jest cytowany, i wywiady.

Na Twitterze jest obecny od marca 2019 r. – obserwuje go 1563 internautów.

Nie informuje o sprawach prywatnych.

@GCessak
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak na Twitterze jest od kwietnia 2012 r. – bardziej aktywny stał się od początku pandemii COVID-19. W sumie tweetował ponad 12 tysięcy razy.

Obserwuje go 4926 internautów, którzy są na bieżąco informowani o nowych wynikach badań dotyczących COVID-19. Prezes Cessak podaje informacje publikowane przez Europejską Agencję Leków, a także czasopisma „Science” i „Nature” – omawia decyzje organizacji i badania. Warto śledzić tego eksperta.

Nie wypowiada się na tematy niezwiązane ze zdrowiem.

Klikając w śródtytuły, przeniesiesz się na profile twitterowiczów.

Powyższe zestawienie jest drugim z cyklu. Wkrótce opublikujemy kolejnych dziesięciu zdrowotnych liderów opinii, których warto obserwować.


Przeczytaj także: „Twitterowi liderzy opinii – część pierwsza”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.