Wyślij
Udostępnij:
 
 
Dawid Zuchowicz/Agencja Gazeta

Ubezpieczenie zdrowotne dla każdego

Źródło: Rzeczpospolita, PAP
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 16.04.2021
 
 
W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowywana jest reforma, z której wynika, że prawo do ubezpieczenia zdrowotnego będzie mieć każda osoba bez pracy lub emerytury. – Planujemy oddzielić status osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego – zapowiada wiceminister Iwona Michałek.
– Jeśli ktoś straci pracę lub nie ma zatrudnienia czy emerytury, będzie składać wniosek do ZUS o ubezpieczenie zdrowotne elektronicznie – na przykład poprzez PUE ZUS. Dla osób wykluczonych cyfrowo będzie możliwość złożenia wniosku osobiście w oddziale – mówi wiceminister Iwona Michałek w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, a dziennik wyjaśnia, że rejestr bezrobotnych ma być tylko dla poszukujących zatrudnienia, a nie ubezpieczenia zdrowotnego. Ma to zmniejszyć liczbę bezrobotnych figurujących w rejestrach urzędów pracy – dzięki takiej zmianie zostaną tam wyłącznie zainteresowani znalezieniem nowego zatrudnienia oraz szkoleniem i nabyciem nowych kwalifikacji, które to umożliwią.

– Wiele osób zgłasza się do urzędu pracy jedynie w celu uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego, ale nie szukają pracy – wyjaśnia wiceminister Michałek.

Dziś prawo do opieki medycznej daje wyłącznie ubezpieczenie związane z zatrudnieniem, prowadzeniem działalności gospodarczej, rejestracja w pośredniaku lub w ośrodku pomocy społecznej, albo dopisanie do ubezpieczenia członka rodziny.

O sprawie informuje też PAP.

Przeczytaj także: „Składka zdrowotna powinna być podniesiona”, „Wyższa składka zdrowotna wydaje się koniecznością”, „Robert Gwiazdowski o zwiększeniu obowiązkowej składki zdrowotnej” i „Wszyscy musimy płacić więcej – także rolnicy i przedsiębiorcy”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe