iStock

Urzędnicy zdecydują o tym, czy wszystkie szpitale będą rządowe

Udostępnij:
Minister zdrowia powołuje zespół, który ma się zająć planem restrukturyzacji szpitali. To nie podoba się samorządowcom. Twierdzą, że celem jest przejęcie przez rządzących ich placówek.
Zgodnie z zarządzeniem zespołowi ma przewodniczyć podsekretarz stanu nadzorujący departament nadzoru i kontroli – obecnie to wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Plany restrukturyzacji przygotują w większości urzędnicy Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli:
– zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru i Kontroli w Ministerstwie Zdrowia,
– zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do spraw Medycznych,
– dwóch przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia,
– dwóch przedstawicieli Departamentu Nadzoru i Kontroli w Ministerstwie Zdrowia,
– przedstawiciel Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia,
– przedstawiciel Departamentu Prawnego w Ministerstwie Zdrowia,
– przedstawiciel Departamentu Oceny Inwestycji w Ministerstwie Zdrowia,
– przedstawiciel Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia,
– trzech przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego,
– przedstawiciel Agencji Rozwoju Przemysłu SA.

Zespół do końca lutego ma napisać założenia projektu, a w maju ma być gotowa ustawa. Przekształcenia restrukturyzacyjne obejmą wszystkie szpitale w Polsce, co – zgodnie z zarządzeniem – ma oznaczać ich konsolidację.

Samorządowcy komentują te zapowiedzi jednoznacznie – mówią, że to kolejny przykład odbierania zadań, ograniczania samodzielności oraz uszczuplania kompetencji i uprawnień samorządu terytorialnego.

– Wiadomo, że prace tego zespołu zostaną oprotestowane – zapowiada „Gazeta Wyborcza” i informuje, że Związek Miast Polskich problemem zajmie się jeszcze w styczniu.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: „Zarządzenie w sprawie utworzenia zespołu do spraw przygotowania rozwiązań legislacyjnych dotyczących restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne”.

Przeczytaj także: „Co z własnością szpitali?”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.