W Częstochowie jednak dopłacą do in vitro

Udostępnij:
Uchwała w sprawia przyjęcia programu umożliwiającego dofinansowanie wspomagania leczenia niepłodności metodą in vitro jednak przyjęta. W poniedziałek (23 listopada) częstochowscy radni przegłosowali dopłaty, choć było prawdopodobieństwo niekontynuowania programu.
- Uznałem, że tak trzeba postąpić - powiedział po poniedziałek sesji radny Zbigniew Mizgalski z klubu Mieszkańców Częstochowy, o czym możemy przeczytać w "Gazecie Wyborczej". To jego głos wstrzymujący uratował częstochowskie dopłaty do in vitro.

Jak informuje portal "Radioem.pl", głosowanie nad kontynuacją programu poprzedziła ponadgodzinna burzliwa dyskusja. W tym czasie radna Anna Majer z klubu PiS powiedziała, że procedura in vitro i tak jest realizowana w programie rządowym. - Nie musimy się martwić o to, że jakieś pary, które chcą z tej procedury skorzystać, z niej nie skorzystają - mówiła Majer i dodała, że pieniądze zamiast na in vitro można byłoby przeznaczyć m.in. na wykonanie "jednoosobowych boksów do porodu" w szpitalu miejskim.

Z kolei Małgorzata Iżyńska z klubu SLD apelowała, by pozostawić program, który był pionierski.

- Gdyby dzisiaj poszedł sygnał, że jednak nie przedłużamy programu to społecznie byłoby to źle odebrane i mogłoby to bardzo źle wpłynąć na dalszą chęć korzystania z tej metody, która jest naprawdę już jedną z podstawowych metod w leczeniu bezpłodności" - mówiła przed głosowaniem radna, o czym czytamy na portalu "Radioem.pl".

Ostatecznie uchwałę w sprawie przyjęcia programu polityki zdrowotnej "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy na lata 2015-2017" poparło 14 radnych, przeciw było 13, jeden wstrzymał się od głosu.

Uchwalony program będzie obowiązywał do końca 2017 roku. O pomoc mogą się starać nie tylko małżeństwa, ale i nieformalne pary. Podniesiono wiek kobiet, które mogłyby się starać o częstochowską pomoc z 37 do 40 lat, a w uzasadnionych medycznie przypadkach nawet do 42 lat. Podniesiono także kwotę dopłaty z 3 do 5 tysięcy złotych. Jak dotąd można ją uzyskać tylko raz, podczas gdy rząd dopłaca do trzech prób.

W poniedziałek (23 listopada) pisaliśmy o tym, że tego dnia zapadnie decyzja czy Częstochowa przez kolejne trzy lata będzie dopłacać niepłodnym parom do leczenia metodą in vitro. Informacja w tekście: Prawdopodobny koniec programu in vitro w Częstochowie, bo... PiS zdobył większość
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.