Wyślij
Udostępnij:
 
 
Grzegorz Celejewski/Agencja Gazeta

W Polsce będzie możliwa produkcja szczepionek – nie tylko przeciw COVID-19 ►

Źródło: Radiowa Trójka
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 01.03.2021
 
 
Tagi: Jacek Sasin
– Możemy już mówić o determinacji, aby polski przemysł farmaceutyczny odbudować i spowodować, że w naszym kraju możliwa będzie produkcja szczepionek, nie tylko przeciwko COVID-19 – przyznał wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Jacek Sasin w rozmowie z radiową „Trójką” mówił, że „rząd dąży do odbudowy polskiego przemysłu farmaceutycznego”, a „kłopoty z pozyskiwaniem szczepionek przeciw COVID-19 pokazują, jak ważne jest odbudowanie polskiego przemysłu farmaceutycznego i uruchomienie produkcji tej szczepionki w Polsce, aby uniezależnić się od dostawców zagranicznych”. Przyznał też, że „polski przemysł farmaceutyczny przez trzydzieści ostatnich lat był rozprzedawany, niszczony”.

– Podejmujemy się zadania odbudowy tego przemysłu – powtórzył Sasin i stwierdził, że także fabryki pozostające poza kontrolą skarbu państwa powinny być wykorzystane, aby „wspierać likwidację wykluczenia farmaceutycznego, z którym w Polsce mamy do czynienia”.

Sasin podkreślił, że w Polsce obecnie jest „jedna poważna firma farmaceutyczna, która jest spółką skarbu państwa – to Polfa Tarchomin nadzorowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych”. Polityk przyznał, że „skarb państwa będzie się głównie skupiać na tym, aby odbudowywać tę domenę publiczną w oparciu przede wszystkim o Polfę Tarchomin, która jest bardzo dobrym zakładem”. Dodał, że „dokładane do niej będą kolejne elementy pozwalające na produkcję dużo szerszego asortymentu leków”.

– Możemy mówić o determinacji i podjęciu decyzji kierunkowej, aby przemysł farmaceutyczny odbudować i aby spowodować, że w Polsce będzie możliwa produkcja szczepionek, nie tylko przeciwko COVID-19 – przyznał Sasin.

– Nawet jeśli mówimy o kilkuletnim procesie dochodzenia do tego, żeby szczepionka przeciw COVID-19 mogła być produkowana w Polsce, warto się tego zadania podjąć. Bo to w przyszłości spowoduje to, że nie będziemy mieli kłopotów z dostępem do szczepionek jak obecnie – ocenił.

Sasin stwierdził, że trzeba przeanalizować to, czy Polfa Tarchomin byłaby w stanie podjąć się takiej produkcji.

– Pewnie w takim stanie, w jakim jest dzisiaj nie, ale przecież możemy mówić o nowych inwestycjach w tę właśnie fabrykę lub inne rozwiązanie, czyli budowę nowej fabryki – dywagował wicepremier.

Sasin zapowiedział też, że „w maju rozpocznie się montaż linii do rozlewania szczepionek, a jesienią Polfa Tarchomin powinna być do tego gotowa”. Zaznaczył, że „trwają rozmowy w kwestii pozyskanie produktu, szczepionki, która miałaby być ampułkowana w Polsce”. 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe