Wyślij
Udostępnij:
 
 
Weekendowe śpiochy wreszcie zyskały naukowe podstawy do tezy, że ich hobby jest zdrowe
 
Działy: Aktualności
Dotychczasowe badania wskazywały, że najlepiej jest jednak sypiać stałą ilość godzin na dobę bez względu na dzień tygodnia, a odsypianie raczej szkodzi zdrowiu. Nowe testy dają nieco inny wgląd w sprawę.
- Z nowych szwedzkich badań wynika, że osoby poniżej 65-go roku życia, które spały przez pięć godzin lub mniej każdej nocy, przez cały tydzień, żyły krócej niż ci, którzy regularnie spali siedem godzin na dobę – opisuje "Senior.pl".

Badania przynoszą jednak i dobre wiadomości. Osoby sypiające krócej niż siedem godzin w ciągu „pracującego" tygodnia, ale mające dodatkowo dwie czy trzy godziny snu w weekendy, żyły tak długo, jak ludzie odpoczywający rekomendowaną przez ekspertów ilość czasu.

W badaniach uczonych z Uniwersytetu w Sztokholmie wzięło udział niemal 50 tysięcy ludzi, którzy wypełnili bardzo dokładny kwestionariusz dotyczący ich zdrowia. Uczestnicy byli monitorowani przez kolejnych kilkanaście lat.

Wcześniejsze prace nie uwzględniały snu w weekendy. Teraz ustalono, że dłuższy odpoczynek w soboty i niedzielę może odgrywać ważną rolę w zapewnieniu wystarczającej ilości snu, szczególnie u ludzi poniżej 65 lat. Wraz z wiekiem ten efekt zanika. Sen starszych ludzi wydaje się wyrównywać, mówią badacze.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe