Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

Weto prezydenta

Udostępnij:
Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację Prawa farmaceutycznego – przyjęty przez Sejm i Senat projekt zakładał możliwość zakupu tabletki „dzień po” bez recepty przez kobietę od 15. roku życia.
– Podstawowym uzasadnieniem decyzji prezydenta jest wola poszanowania konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci – poinformowano w oficjalnym komunikacie opublikowanym na stronie prezydenta.

– Prezydent, wsłuchując się w szczególności w głos rodziców, nie mógł zaakceptować rozwiązań prawnych umożlwiających dostęp dzieci poniżej osiemnastego roku życia do produktów leczniczych do stosowania w antykoncepcji bez kontroli lekarza oraz z pominięciem roli i odpowiedzialności rodziców – uzasadniono.

Skutkiem decyzji prezydenta w sprawie wetowanej ustawy będzie sytuacja, w której produkty lecznicze, w tym tzw. antykoncepcja awaryjna, będą w Polsce dostępne na dotychczasowych zasadach.

Poglądy i opinie w tej sprawie były zróżnicowane, zarówno podczas prac w parlamencie, jak i w debacie publicznej. Do Kancelarii Prezydenta wpłynęła liczna korespondencja, w tym petycja podpisana przez 30 tys. osób, zawierająca wniosek o zawetowanie ustawy. Prezydent spotkał się także z posłankami Lewicy, zabiegającymi o podpisanie ustawy.

– Nie padły przekonujące argumenty przemawiające za dostępnością bez recepty leków antykoncepcyjnych, w szczególności produktu leczniczego występującego pod nazwą ellaOne dla kobiet poniżej osiemnastego roku życia – wyjaśniono.

Prezydent zadeklarował otwartość na rozwiązania przewidziane omawianą ustawą, w odniesieniu do kobiet pełnoletnich – po ukończeniu 18. roku życia.

Przeczytaj także: „Prezydent przekonuje, że tabletka «dzień po» jest bombą hormonalną” i „Minister Leszczyna kontratakuje – pigułka od 1 maja”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.