Witamina D zapobiega demencji

Udostępnij:
Opublikowane przez pismo „Neurology”wyniki międzynarodowych badań wykazały, że osoby starsze powinny stosować suplementację witaminy D. Zbyt niski jej poziom u osób po 65. roku życia aż dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji.
Badania prowadzono przez 6 lat, obserwowano 1650 osób w wieku emerytalnym, które w chwili rozpoczęcia badań nie miały objawów demencji, nie cierpiały na schorzenia naczyniowo – sercowe. Pod koniec badań okazało się, że wśród osób z prawidłowym poziomem witaminy D jedynie co dziesiąta pod koniec badania zaczęła wykazywać symptomy demencji, w tym również choroby Alzheimera, która jest najczęstszą jej postacią. Natomiast dwukrotnie częściej na demencję zachorowały osoby ze zbyt niskim poziomem witaminy D.

- Spodziewałem się, że zbyt niski poziom witaminy D sprzyja rozwojowi demencji – mówi autor badań dr David Llewellyn z University of Exeter Medical School. - Nie podejrzewaliśmy jednak, że ryzyko z tym związane będzie aż tak duże – dodaje.

Co prawda dr nie wyklucza, że na demencję wpływ ma nie tylko zbyt niski poziom D, ale nie ma wątpliwości, że osoby starsze powinny stosować suplementację tej witaminy.

Potwierdza to także Dr Clare Walton z Alzheimer's Society w Wielkiej Brytanii, która proponuje przeprowadzenie dodatkowych badań klinicznych, które – jej zdaniem – jednoznacznie potwierdzą tezę dr Llewellyn.
Eksperci są zdania, że i tak, niezależnie od dowodów, witamina D zmniejsza nie tylko ryzyko demencji, ale chroni przed wieloma innymi chorobami.

Witamina D ma ogromny wpływ na ludzki organizm, jak wyjaśnia prof. Roman S. Lorenc z zakładu biochemii, radioimmunologii i medycyny doświadczalnej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, dlatego że zwiększ odporność zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu II, chroni również przed chorobami nowotworowymi, neurologicznymi i schorzeniami autoimmunologicznymi.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.