Wojciech Zawalski podsumowuje pierwsze efekty programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży

Udostępnij:
Dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej Centrali w Narodowym Funduszu Zdrowia opowiada o tym, że od dwóch miesięcy część Polek w ciąży może korzystać z pilotażowego projektu opieki koordynowanej. - Mniej cesarek i noworodki szybciej wypisywane do domu. Oto efekty nowego programu NFZ - wyjaśnia Zawalski.
- W programie jest obecnie 3189 kobiet, a 1327 już urodziło (przyjmowane są w dowolnym etapie ciąży fizjologicznej, czyli niepowikłanej). Pacjentki mają zapewnioną w jednym miejscu zapewnione badania i konsultacje lekarzy oraz położnych oraz poród. Opieka po urodzeniu trwa sześć tygodni i obejmuje m.in. wizyty położnej w domu, w tym porady w zakresie karmienia piersią - opowiada Wojciech Zawalski.

Dyrektor przyznaje także, że w placówkach, które przystąpiły do programu, zdecydowanie poprawiły się wskaźniki, które wyznaczył jako mierniki jakości opieki. I tak np. średni czas hospitalizacji noworodka skrócił się i wynosił średnio 3,48 dni. Tymczasem w tych samych placówkach, które biorą udział w KOC, wynosił rok wcześniej w analogicznym okresie 4,2 dnia.

Jakie są jeszcze efekty programu?

Rozmowa Krystiana Lurki z Wojciechem Zawalskim do obejrzenia poniżej:
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.