Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Wyjechali

Źródło: Naczelna Izba Lekarska, Dziennik Gazeta Prawna
Autor: Krystian Lurka |Data: 18.11.2019
 
 
Od kiedy po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej łatwiej o pracę za granicą, z naszego kraju wyjechało ok. 15 tys. lekarzy. Co roku o wyjazd stara się ok. 600–700 osób. Powód? Warunki pracy.
- Chodzi o biurokrację, zbyt dużą liczbę godzin w pracy i brak dostępu do nowoczesnych terapii – wyjaśnia „Dziennik Gazeta Prawna” i wylicza, że przez pierwszych osiem miesięcy tego roku o zaświadczenia umożliwiające zatrudnienie w innym kraju Unii poprosiło 454 lekarzy. Połowa z nich zrobiła to po raz pierwszy. Od 2005 r. na pracę za granicą zdecydowało się w sumie prawie 15 tys. medyków.

Największą grupę stanowią interniści, anestezjolodzy i ginekolodzy. Ale boleśnie odczuwane są też decyzje np. patomorfologów – choć wyjechało ich tylko ok. 70, stanowi to ponad 12 proc. wszystkich specjalistów na rynku. Podobnie jest z mikrobiologami – deklarację wyjazdu złożył co dziesiąty z nich.

Nie maleje też liczba lekarzy, którzy wystąpili o zaświadczenie po raz pierwszy – oscyluje między 350 a 450.

Przeczytaj także: „O polskie kadry powinniśmy się martwić”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe