ZIP ma nową funkcjonalność. Odbiór danych dostępowych przez pełnomocnika.

Udostępnij:
Do tej pory, aby uzyskać dane dostępu do systemu Zintegrowanego Informatora Pacjenta konieczna była osobista wizyta w OW NFZ lub korzystanie z podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem. Od 1 lipca NFZ wprowadza nową funkcjonalność – możliwość odbioru danych dostępowych przez pełnomocnika.
To ważna informacja, szczególnie dla osób mających problem z poruszaniem się czy obłożnie chorych. Od dziś w ich imieniu o dane dostępu do ZIP mogą wystąpić pełnomocnicy. Warunkiem koniecznym jest przedstawienie podpisanego przez zainteresowaną uzyskaniem dostępu do ZIP osobę, pełnomocnictwa do założenia konta w jej imieniu.

Dane dostępowe do systemu ZIP tj. login i hasło będą wydawane w odrębnej, bezpiecznej kopercie. Po wydaniu danych dostępowych pełnomocnikowi, OW NFZ poinformuje o tym fakcie właściciela konta poprzez przesłanie listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. List zawierać będzie informacje, które podczas telefonicznego kontaktu z pracownikiem oddziału wojewódzkiego NFZ, pozwolą na uzyskanie dodatkowych informacji lub podjęcie niezbędnych czynności na koncie ZIP przez właściciela konta. Kontakt telefoniczny z OW NFZ umożliwi odwołanie pełnomocnictwa i/lub całkowite zablokowanie konta (unieważniając tym samym wydane dane dostępowe). Pacjent będzie miał również możliwość zablokowania pełnomocnika po zalogowaniu się do systemu. Konto ZIP zostanie aktywowane po 30 dniach od daty wydania danych dostępowych pełnomocnikowi.

Zintegrowany Informator Pacjenta jest ogólnopolskim serwisem udostępniającym zarejestrowanym użytkownikom historyczne dane o ich leczeniu i finansowaniu leczenia, gromadzone od 2008 r. przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zapewnia łatwy, szybki, wygodny i bezpieczny dostęp do ważnych informacji o leczeniu.

Jak informuje centrala NFZ ZIP ma ponad milion użytkowników. Najstarszy ma 99 lat, najmłodszy kilka tygodni. Zintegrowany Informator Pacjenta, dzięki któremu zalogowany pacjent ma wgląd w historię swojego leczenia, ma już dwa lata. Dane dostępu do systemu odebrało 1 092 319 osób. Najliczniej z ZIP korzystają mieszkańcy Śląska, Mazowsza i Wielkopolski.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.