Grzegorz Krzyżewski/Kancelaria Senatu

Zagrywki polityczne nie są potrzebne ►

Udostępnij:
– W przypadku ustawy o jakości w ochronie zdrowia nie trzeba uciekać się do politycznych zagrywek. Rządowe przepisy merytorycznie „szorują po dnie” – mówi Wojciech Konieczny, zastępca przewodniczącego senackiej Komisji Zdrowia, komentując wypowiedź ministra zdrowia, który stwierdził, że „Senat odrzucił projekt ze względów politycznych, a nie merytorycznych”.
30 marca senatorowie odrzucili projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta – mówili wtedy między innymi o niekonstytucyjności przepisów.

Do tej decyzji i zarzutów odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski – było to 31 marca w stolicy województwa pomorskiego, podczas konferencji o jakości w opiece zdrowotnej zorganizowanej przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku i Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.

Szef ministerstwa wprost skrytykował przedstawicieli izby wyższej sprzeciwiających się dalszemu procedowaniu projektu.

– Karawana idzie dalej – stwierdził Adam Niedzielski, dodając, że „niestety, w związku ze zbliżającą się kampanią wyborczą wszystko zaczyna nabierać ciężaru politycznego”.

– Dyskusje stają się coraz bardziej upolitycznione. W Senacie buzię wycierano sobie słowem „niekonstytucyjność”. To są jakieś absurdy – powiedział minister Niedzielski, podkreślając, że „o odrzuceniu projektu nie przesądziły argumenty merytoryczne”.

O komentarz wypowiedzi szefa resortu poprosiliśmy Wojciecha Koniecznego, zastępcę przewodniczącego senackiej Komisji Zdrowia, wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego Lewicy, dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie i neurologa.

Ekspert nie jest zaskoczony.

– Postawa ministerstwa jest podobna jak przy innych ustawach. Jakiekolwiek konsultacje są pozorowane, przedstawiciele resortu z jakiegoś powodu nie słuchają argumentów – albo, mówiąc inaczej, słuchają jedynie tych, którzy z założenia są im przychylni – uważa Wojciech Konieczny w „Menedżerze Zdrowia”.

Polityk jednak dziwi się bezmyślnej krytyce.

– Słowa pana ministra o karawanie, i że „o odrzuceniu projektu nie przesądziły argumenty merytoryczne”, o absurdach były… dziwne, jeśli chodzi o standardy dyskusji na temat ustaw – twierdzi senator.

– W przypadku ustawy o jakości w ochronie zdrowia nie trzeba uciekać się do politycznych zagrywek. Rządowe przepisy merytorycznie „szorują po dnie” – ustawa nie rozwiązuje żadnych problemów, ma jedynie ładny tytuł. Prawnicy z Biura Legislacyjnego Senatu, którzy w swojej opinii [link do strony, na której znajduje się opinia prawnicza, na końcu tekstu – red.] stwierdzili, że dokument jest niezgodny z konstytucją. Co więcej, powstała konkluzja, że ustawa w całości jest tak bardzo niekonstytucyjna i tak naruszająca wiele przepisów oraz tworząca dużo precedensów, że nie da się wprowadzić poprawek, które by uczyniły ją możliwą do przyjęcia – mówi Konieczny.

– Niewłaściwe jest to, że pan minister naśmiewa się z parlamentarnych prawników – podkreśla.

Wypowiedź senatora Wojciecha Koniecznego w całości do obejrzenia poniżej.



Opinia prawników z Biura Legislacyjnego Senatu dostępna na stronie: www.senat.gov.pl/ustawa1492.

Przeczytaj także: „Ustawy o jakości nie da się poprawić”, „Karawana idzie dalej – minister odpowiedział na krytykę”, „Projekt ustawy o jakości odrzucony – resort zaskoczony” i „Projekt ustawy o jakości niezgodny z konstytucją?”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.