Zastawka TAVI po raz pierwszy w Polsce - nadzieja dla chorych na zwężenie zastawki aortalnej

Udostępnij:
Pierwszy zabieg przezskórnej implantacji zastawki aortalnej nowej generacji przeprowadzili lekarze w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu. Zastawkę można składać i rozkładać w ciele pacjenta, co ułatwia umieszczenie jej w optymalnym miejscu.
Ta nowa generacja repozycjonowalnych zastawek zastąpi stosowane dotychczas, które zostawiały bardzo mały margines błędu.

- Teraz, kiedy jest możliwość repozycjonowania założonej już zastawki, każdy błąd można łatwo skorygować - powiedział PAP kierownik Zakładu Kardiologii Inwazyjnej w Górnośląskim Centrum Medycznym prof. Andrzej Ochała.

"Zabiegowi poddano 72-letnią pacjentkę z ciężkim zwężeniem zastawki aortalnej, wymienionej chirurgicznie kilka lat wcześniej. Szpital w Ochojcu od kilku lat jest w czołówce polskich ośrodków wykonujących przezcewnikowe implantacje zastawki aortalnej (TAVI - Transcatheter Aortic Valve Implantation), również u pacjentów wcześniej operowanych kardiochirurgicznie. Ta metoda jest alternatywą dla chorych z licznymi obciążeniami, dla których kolejna interwencja chirurgiczna niesie ze sobą zbyt duże ryzyko" - informuje PAP.
Jak wyjaśnił dr Michał Lelek z Zakładu Kardiologii Inwazyjnej, który przeprowadził pierwszy zabieg, zastawka jest wprowadzana do ciała pacjenta za pomocą cewnika, po wszczepieniu lekarze oceniają, czy dobrze funkcjonuje oraz czy jest w dobrym położeniu, czy nie przecieka wokół niej krew.

-Jeżeli wszystko jest dobrze, odczepiamy ją z systemu wprowadzającego i kończymy zabieg. Jeżeli jednak stwierdzimy, że ta pozycja nie jest optymalna, możemy zastawkę złożyć w ciele pacjenta, co zajmuje kilkanaście sekund i w ciągu kilku minut ponownie wszczepić w prawidłowe miejsce - wyjaśnia dr Lelek. - To jest duży postęp w porównaniu ze starszym typem zastawki - zabieg jest bezpieczniejszy dla pacjenta, bardziej przewidywalny i również prostszy dla lekarza" - dodał.

Zabiegi przezskórnego wszczepienia zastawki aortalnej pacjentom cierpiącym z powodu jej zwężenia, którzy z powodu wielu obciążeń nie mogą być operowani, to wysokospecjalistyczna procedura finansowana przez Ministerstwo Zdrowia. Zwężenie zastawki to wada serca utrudniająca wypływ krwi z lewej komory do aorty, która przy znacznym nasileniu prowadzi do niewydolności serca, i gdy nie jest leczona, w kilkuletniej perspektywie - do zgonu. Występuje głównie u osób starszych, po 75. roku życia.


Chory cierpiący na zwężenie zastawki aortalnej ma duszności, zmniejszoną tolerancję wysiłku.
- Operowana przez nas pacjentka miała kłopoty nawet z poruszaniem się po domu, nie mogła normalnie funkcjonować. Jeśli zwężenie narasta przez wiele lat, to w zaawansowanych postaciach dochodzi do uszkodzenia funkcji lewej komory, która staje się coraz słabsza. Na szczęście i ten niekorzystny proces udaje się w wielu przypadkach odwrócić dzięki zabiegowi wszczepienia zastawki - podsumował dr Lelek.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.