Łukasz Widziszowski/Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Zbierali pieniądze, aby wygrać z sepsą

Udostępnij:
„Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!” to hasło 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który zorganizowano 29 stycznia. – Za zebrane pieniądze fundacja wyposaży szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń – zapowiedział Jerzy Owsiak, prezes fundacji WOŚP.
– Chcemy walczyć z sepsą – aby to robić, trzeba wyposażyć, według naszych szacunków, ponad 80 laboratoriów szpitalnych w sprzęt, dzięki któremu szybko zdiagnozuje się pacjentów i określi, jak można ich skutecznie leczyć – tłumaczył Jerzy Owsiak, dodając, że „po raz pierwszy orkiestra będzie grała dla wszystkich – małych i dużych pacjentów”.

Dlaczego?

– Bo sepsa nikogo nie omija – czy są to noworodki, czy pacjent w podeszłym wieku – po prostu może zaatakować każdego – mówił Owsiak.

– Jak wynika z najnowszych badań Światowej Organizacji Zdrowia, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. zgonów. To więcej niż choroby onkologiczne. Sepsa atakuje człowieka jak ukąszenie żmii – nagle i niespodziewanie. Organizm, broniąc się, wpada w panikę. Jego obrona raz się udaje, innym razem nie. I często kończy się to utratą życia – wyjaśniał, podkreślając, że „sepsa musi być skutecznie zwalczana, a do tego potrzebna jest bardzo szybka diagnostyka”.

– Gdy nas ukąsi żmija, wiemy, co trzeba zrobić – musimy podać surowicę. Jeśli jej zabraknie, czekają nas ogromne tarapaty. Tak samo jest z sepsą — jeżeli nie wiemy, jaki to jest rodzaj zakażenia, to ta walka jest jak loteria – dodał Owsiak.

W tegoroczny finał – odbywający się 29 stycznia – zaangażowanych było 120 tys. wolontariuszy w 1653 sztabach w Polsce i na świecie.

Ile pieniędzy do tej pory zebrano?

Informacje o tym – a także więcej o finale WOŚP – znajdują się na stronie internetowej: www.wosp.org.pl.

Wypowiedzi Jerzego Owsiaka opublikowano na stronach internetowych Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Onetu.

Przeczytaj także: „Poznański oddział neonatologii imienia WOŚP” i „Kłopoty przekuwać w sukces”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.