Paweł Małecki/Agencja Wyborcza.pl

Zbigniew Ziobro po operacji raka przełyku. To trudny nowotwór

Udostępnij:
Były minister sprawiedliwości w rządzie Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jest po operacji raka przełyku.
Dziennik.pl informuje, że Zbigniew Ziobro po tym, jak w grudniu z uwagi na stan zdrowia wycofał się z polityki, niedawno przeszedł operację usunięcia nowotworu przełyku – gazeta powołuje się na wpis na Twitterze.Trudny nowotwór, niski współczynnik wyleczenia
Dziennik.pl, zastanawiając się, jakie są rokowania w wypadku tego typu nowotworu, przywołuje wypowiedź dr. Pawła Witta, psychoonkologa i specjalisty pielęgniarstwa opieki paliatywnej, który wskazuje, że „w przypadku tego typu raka kluczowy dla leczenia i dalszych szans jest moment wykrycia choroby”.

– Statystyki dotyczące zaawansowanego raka przełyku są mało optymistyczne, a odsetek przeżyć pięcioletnich wynosi około 10 proc., natomiast większość pacjentów niestety umiera – zaznacza ekspert, wyjaśniając, że „w przypadku tego rodzaju nowotworu najczęściej stosowana jest chemioterapia lub radioterapia, a następnie zabieg operacyjny”.

Niestety, z uwagi na silny ból po zabiegu, pacjent musi przez kilka, kilkanaście dni przyjmować leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne i przeciwobrzękowe. Czas trwania terapii zależy od stanu zdrowia pacjenta i rodzaju powikłań.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.