Senat

Zdążyć z KSK ►

Udostępnij:

– Intensywnie pracujemy nad przepisami o Krajowej Sieci Kardiologicznej. Wejście ustawy w życie planowane jest w drugim kwartale tego roku. W maju chcemy ogłosić konkursy dotyczące kardiologii w ramach KPO – zapowiedział dyrektor Departamentu Opieki Koordynowanej w Ministerstwie Zdrowia Konrad Korbiński.

Konrad Korbiński 6 marca podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu do spraw Kardiologii w Senacie omówił zmiany w organizacji systemu opieki kardiologicznej w Polsce. Przypomniał, że projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej jest elementem reformy w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Celem KSK jest poprawa jakości opieki i leczenia pacjentów z chorobami układu krążenia. Wszystkie szpitale i poradnie będą działać według tych samych zasad i standardów, a lepsza koordynacja i współpraca między ośrodkami znajdującymi się w sieci ma zapewnić większe bezpieczeństwo pacjentów.

Ekspert zaznaczył, że trwają intensywne prace nad ustawą. Przypomniał, że nowelizacja ustawy o KSK została 4 marca przyjęta przez Radę Ministrów i skierowana do dalszych prac legislacyjnych.

Tempo jest duże, bo chcemy, aby środki z KPO były jak najlepiej wykorzystane przez podmioty, a to się wiąże z tym, że musimy szybko ogłosić konkurs – stwierdził.

Ścieżka pacjenta i standaryzacja

Konrad Korbiński podkreślił, że głównym założeniem powstania Krajowej Sieci Kardiologicznej jest standaryzacja opieki nad pacjentem, która stanowi nie tylko element wskazany w KPO, ale który był podnoszony także przez środowisko kardiologów.

– Chodzi przede wszystkim o umożliwienie w każdym miejscu w Polsce opieki na tym samym, wystandaryzowanym poziomie z jasną i przejrzystą ścieżką pacjenta, czyli instrukcją postępowania w zakresie diagnostyki i leczenia, a także opieką po leczeniu – powiedział przedstawiciel MZ, dodając, że wprowadzenie opieki kardiologicznej na podstawie standardów, które znalazły się w ustawie, jest wymogiem dla ośrodków, które zakwalifikują się do sieci.

– Taką instrukcją dla podmiotów będzie rozporządzenie w sprawie kluczowych zaleceń w opiece kardiologicznej. Znajdą się w nim działania, jakie należy podjąć na poszczególnych etapach diagnostyki i procesu terapeutycznego, zaczynając od podstawowej opieki zdrowotnej, a kończąc na rehabilitacji kardiologicznej – wyjaśnił Korbiński.

Wskazał, że narzędziem wspierającym standaryzację będzie Elektroniczna Karta Opieki Kardiologicznej (e-KOK) – cyfrowy dokument, który pozwoli gromadzić i przetwarzać dane dotyczące opieki kardiologicznej oraz monitorować wskaźniki jakości. Wdrażanie e-KOK rozpocznie się w 2025 r. Od 2028 r. dokument będzie obowiązkowy w KSK.

Dyrektor Korbiński wymienił także kolejne ważne filary projektu ustawy. Jednym z nich jest koordynacja i ciągłość opieki, bez której obecnie, jak zaznaczył, pacjenci mierzą się z fragmentaryzacją opieki kardiologicznej.

– Opieka nad pacjentem z chorobą układu krążenia jest realizowana w wielu ośrodkach często niepotrzebnie, co jest stratą czasu i komfortu pacjenta. Jest to także nieefektywne w kontekście środków, jakie w tę opiekę są inwestowane. Podmioty, które zostaną zakwalifikowane do KSK, będą zobowiązane do tego, aby zachować ciągłość opieki kardiologicznej na poziomie drugim i trzecim, czyli w podmiotach, które mają pełny profil kardiologiczny – powiedział, dodając, że koordynacja i ciągłość opieki kardiologicznej będzie monitorowana na podstawie e-KOK.

– Chcemy wykorzystać ogromny potencjał, jaki mamy w kardiologii, jednak w związku z niewystarczającą współpracą ośrodków jest on niewykorzystywany. Bywa, że pacjenci, którzy trafiają do tych pierwszych ośrodków, nie są w sposób prawidłowy zdiagnozowani, czyli ta podstawowa diagnostyka często odbywa się na poziomie ośrodków, które tak naprawdę powinny zapewniać specjalistyczną diagnostykę i leczenie. Dlatego współpraca miedzy ośrodkami KSK jest niezbędna w celu zapewniania ciągłości i kompleksowości, co pozwoli na efektywne wykorzystanie zasobów, to jest infrastruktury i kadry medycznej – tłumaczył dyrektor Departamentu Opieki Koordynowanej w MZ.

Konrad Korbiński skupił się także na centrach doskonałości kardiologicznej (CDK) – rozwiązaniu, które poprawia koordynację opieki i współpracę między ośrodkami w kluczowych chorobach układu krążenia. Dyrektor przekazał, że na pierwszym etapie przewidziano utworzenie dwóch takich centrów – dla wad wrodzonych serca u dorosłych oraz chorób naczyń płucnych. Dodał, że ma być osiem CDK. 

Harmonogram prac 

Dyrektor przedstawił również harmonogram wdrażania KSK, podkreślając, że jest on bardzo intensywny, co jest związane z potrzebą szybkiego wdrożenia sieci.

Jak poinformował, wejście w życie ustawy o KSK razem z kluczowymi aktami wykonawczymi ma nastąpić w drugim kwartale tego roku (chodzi między innymi o rozporządzenia dotyczące kryteriów kwalifikacji do sieci, kryteriów dla CDK, powołania Krajowej Rady Kardiologicznej). W tym samym czasie ma zostać ogłoszony konkurs w ramach KPO dotyczący kardiologii i będzie obejmował ośrodki pierwszego, drugiego i trzeciego poziomu. Pieniądze będą przeznaczone wyłącznie dla podmiotów prowadzących działalność szpitalną. 

Dla szpitali, zakwalifikowanych do KSK, zaplanowano środki w wysokości 2,5 mld zł na inwestycje, w tym zakup sprzętu.

Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału ma nastąpić udostępnianie karty e-KOK, jak również przyjęcie wskaźników jakości opieki kardiologicznej.  Na 2026 r. zaplanowano pierwsze obliczenie wskaźników jakości opieki kardiologicznej i przypisanie do tych wskaźników współczynników korygujących.

Fragment posiedzenia poniżej.


Wideo pochodzi ze strony internetowej: www.senat.pl/11zesp20250306.

Rozliczanie świadczeń 

Katarzyna Chmielewska, główny specjalista w Wydziale Lecznictwa Szpitalnego w Departamencie Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ, zaznaczyła, że świadczenia będą rozliczane na podstawie dotychczasowych umów dotyczących opieki kardiologicznej. Natomiast współczynniki korygujące będą obliczane z uwzględnieniem wskaźników jakości.

– Projekt ustawy zakłada, że maksymalna wartość takiego współczynnika to 1,25. Wartość mnożnika będzie obliczana za pomocą wysokości zobowiązania NFZ wobec ośrodka kardiologicznego, która to wartość będzie uzależniona od docelowych wartości wskaźników jakości w opiece kardiologicznej. Dodatkowym kosztem dla funduszu będzie koszt ryczałtu dla ośrodka koordynującego, czyli Narodowego Instytutu Kardiologii, w wysokości ok. 2 mln zł. Zadania ośrodka koordynującego są wnikliwie opisane w projekcie ustawy – wyjaśniła ekspertka.

Podczas posiedzenia głos zabrał wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Klaudiusz Komor, kierownik Oddziału Kardiologii i Kardioonkologii Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej, który wyraził wątpliwości dotyczące kryteriów, a w związku z tym środków na prowadzenie pacjenta w sieci.

– Wszystko świetnie wygląda z punktu widzenia oddziałów klinicznych i specjalistycznych, natomiast z punktu widzenia mojego oddziału wygląda to inaczej. Nie włączaliśmy pacjentów do sieci, ponieważ nie mieliśmy z tego żadnego benefitu. Procedury kardiologiczne są tak wycenione, że my pracując na granicy możliwości wyrabiamy ten ryczałt, więc nie potrzebujemy dodatkowo rozliczać pacjentów w ramach sieci kardiologicznej. Nie było też nacisku ze strony dyrekcji, gdyż te dodatkowe środki i tak by nie wpłynęły, bo nie wyrobilibyśmy ryczałtu – wskazał Komor.

– W związku z powyższym, czy czynniki korygujące będę dotyczyć również oddziałów I stopnia? – zapytał kardiolog.

– W dyskusji nad KSK nie chciałbym się skupiać włącznie nad aspektem finansowym, czy się opłaca ośrodkowi, czy się nie opłaca, bo tutaj najważniejszy jest pacjent – odpowiedział Korbiński.

Zapewnił, że wskaźniki jakości będą przypisane do ośrodków wszystkich trzech poziomów. – Ośrodki poziomu I będą miały możliwość przypisania współczynników korygujących – podkreślił dyrektor.

Rola pielęgniarki w opiece nad pacjentem kardiologicznym

Podczas dyskusji wybrzmiał także postulat ze strony przedstawicielki pielęgniarek kardiologicznych.

– W jaki sposób chcą państwo wykorzystać potencjał pielęgniarek specjalistów w tym programie? W Polce mamy kilka tysięcy osób, które są niezwykle zaangażowane w  opiekę nad pacjentem kardiologicznym. Przypomnę, że od pięciu lat działa porada pielęgniarki kardiologicznej w ramach w AOS, która w zasadzie nie jest kontraktowana przez podmioty. Z analiz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych wynika, że główną przyczyną jest bardzo słabe finansowanie tego produktu – powiedziała Ewa Molka, wiceprezes NRPiP.

Jak dodała, izba występowała do NFZ z prośbą o przeliczenie stawki, aby zachęcić podmioty do kontraktowania porady udzielanej przez pielęgniarkę kardiologiczną. – Pamiętajmy, że pacjent nie zawsze potrzebuje tej wizyty u lekarza kardiologa, zwłaszcza jeżeli chodzi o kontynuację leczenia lub przeprowadzenie edukacji. Tutaj rola pielęgniarki byłaby znacząca – wskazała wiceprezes, dodając, że w dużych ośrodkach kardiologicznych taka opieka przez pielęgniarki jest prowadzona.

– Zachęcam do tego, aby rozważyć wzmocnienie tego produktu w ramach NFZ, aby podmioty chciały kontraktować opiekę pielęgniarki kardiologicznej w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – powiedziała ekspertka.

W odpowiedzi dyrektor Korbiński zaznaczył, że jest obecnie przestrzeń na to, aby takie rozwiązanie wypracować, zwłaszcza przy konsultacjach dotyczących rozporządzenia w sprawie kluczowych zaleceń w opiece kardiologicznej.

Korbiński wskazał, że rolę pielęgniarek kardiologicznych widzi głównie w dwóch obszarach.

– Chodzi o etap, kiedy pacjent trafia na badania z ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia. Po diagnostyce, która wyklucza chorobę, pacjent nadal pozostaje w grupie ryzyka. Wówczas w ramach kluczowych zaleceń w opiece kardiologicznej wskazane są regularne wizyty kontrolne, w ramach których jest także edukacja zdrowotna. Myślę, że to zadanie mogłoby być realizowane przez pielęgniarki kardiologiczne – tłumaczył.

Jak dodał, dotyczy to również okresu, kiedy pacjenci potrzebują tej obserwacji po leczeniu, która udzielania jest w AOS. Tam również jest ten element edukacji zdrowotnej, z naciskiem na zmianę trybu życia.

– To bardzo ważny głos dotyczący wprowadzenia opieki pielęgniarek kardiologicznych w ramach kluczowych zaleceń opieki kardiologicznej. Zapraszam do współpracy – podkreślił Konrad Korbiński.

Przeczytaj także: „Nowela ustawy o KSO wiosną, ale sieć działa pełną parą”.

Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.