Archiwum

Zdrowotny priorytet prof. Grzegorza Opolskiego

Udostępnij:
– Jednym z najbardziej pilnych działań w systemie ochrony zdrowia jest przeniesienie wielu świadczeń realizowanych w szpitalach do trybu ambulatoryjnego i domowego oraz hospitalizacji jednodniowych – twierdzi prof. Grzegorz Opolski. Publikujemy komentarz z cyklu „Zdrowie po wyborach”.
Co zrobić, aby poprawić system ochrony zdrowia w Polsce?

W rekomendacjach pod tytułem „Redukcja liczby hospitalizacji na rzecz szybkiej diagnostyki ambulatoryjnej i hospitalizacji jednodniowej – Polskie Zdrowie 2.0”, przygotowanych przez Komitet Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, proponuje się przeniesienie znacznej części świadczeń szpitalnych do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Więcej o tej kwestii – w cyklu „Zdrowie po wyborach” — mówi prof. Grzegorz Opolski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk.

– Jednym z najbardziej pilnych działań w systemie ochrony zdrowia jest przeniesienie wielu świadczeń realizowanych w szpitalach do trybu ambulatoryjnego i domowego oraz hospitalizacji jednodniowych. Warunkiem tych zmian powinno być zachowanie kompleksowości, ciągłości i koordynacji opieki szpitalnej i ambulatoryjnej, niezależnie od lokalizacji i instytucjonalnego podporządkowania poszczególnych rodzajów świadczeniodawców. Ta integracja i usprawnienie opieki mogą okazać się łatwiejsze, niż obecnie myślimy, dzięki cyfryzacji i wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Jeśli chcemy tą drogą optymalizować funkcjonowanie szpitali, to pilnie należy przygotować do zmiany ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Oznacza to zwiększenie liczby placówek opieki ambulatoryjnej, zapewnienie kadr medycznych, doposażenie w nowoczesny sprzęt oraz odpowiednią wycenę świadczeń motywującą do podnoszenia jakości i efektywności leczenia – uważa prof. Grzegorz Opolski.

Ekspert odnosi się też do jednej z zapowiedzi wyborczych, czyli całkowitej rezygnacji z limitów w publicznym szpitalnictwie.

– Zniesienie limitów w publicznym lecznictwie szpitalnym, z zagwarantowaniem monitorowania liczby i rodzaju świadczeń, powinno także przyczynić się do poprawy dostępności i odciążenia opieki ambulatoryjnej oraz do większej efektywności systemu – podkreśla.

Wszystkie materiały z cyklu „Zdrowie po wyborach” są dostępne po kliknięciu w poniższy baner.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.