Złamią monopol Kamsoftu i Asseco

Udostępnij:
NFZ używa systemów informatycznych powstałych w latach 90. ubiegłego wieku. Jeden serwisowany jest przez Kamsoft (wcześniej Computerland), drugi przez konsorcjum Kamsoft i Asseco. Używa i płaci miliony. Utrzymanie i rozwój systemów, do których NFZ nie ma praw autorskich, tylko w latach 2010-2015 kosztowało 310 mln zł, a wartość ostatnich trzyletnich umów podpisanych w 2016 r. to ponad 160 mln zł brutto. - Ale to ma się zmienić. Podjęliśmy decyzję o budowie nowego, zintegrowanego systemu informatycznego - zapowiada Adam Niedzielski, zastępca prezesa NFZ.
Niedzielski w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia" przyznaje, że podejmowano próby zmiany umów, odkupienia praw i rekonfiguracji systemów, ale nie kończyły się porozumieniem. Dlaczego? Bo dostawcy, którzy mają monopol, nie mają żadnej motywacji do zmniejszania swoich przychodów. Od lat zatem odnawiane są z nimi umowy na utrzymanie i rozwój tej przestarzałej już technologii i nieadekwatnej architektury. – Ale to ma się zmienić – zapowiada Adam Niedzielski, zastępca prezesa NFZ do spraw operacyjnych. I wyjaśnia: – Podjęliśmy decyzję o budowie nowego, zintegrowanego systemu informatycznego dostosowanego do bieżących wyzwań systemu ochrony zdrowia.

Niedzielski mówi, że stosowane dziś są rozwiązania, których zróżnicowanie często jest niezrozumiałe z punktu widzenia użytkowników. – Chcemy, aby w perspektywie dwóch lat zostały wdrożone pierwsze moduły nowego systemu – zapowiada i dodaje: - Nowy system ma być przede wszystkim własnością NFZ, ma być realizowany w architekturze umożliwiającej współpracę z różnymi zewnętrznymi dostawcami bez „vendor lock”. Warstwa architektoniczna, projektowa, analityczna i integrująca będzie zarządzana przez NFZ.

Zastępca prezesa wyjaśnia, że NFZ nie będzie budować zespołu, który ma zająć się wszystkimi sprawami związanymi z nowym systemem. – Na przykład w formule „body leasing” będziemy zatrudniać zewnętrznych informatyków, którzy nam pomogą – wyjaśnia.

Niedzielski przyznaje, że trwa tworzenie zespołu, który się tym zajmie. Zatrudniono zastępcę dyrektora Departamentu Informatyki do spraw Projektów i Architektury, został nim Robert Lis. – Rekrutujemy także na kolejne stanowiska, między innymi głównych analityków, analityków biznesowo-systemowych, architektów i projektantów rozwiązań IT, kierowników projektów IT. Szukamy najlepszych na rynku. Docelowo nowy zespół ma liczyć 30 osób – wyjaśnia Niedzielski i dodaje – mam nadzieję, że NFZ rozpoczyna właśnie negocjowanie ostatnich umów z dostawcami, to jest z Asseco i Kamsoftem.

– Rozpoczęliśmy analizy w wyniku, których powstaną założenia bazowe. Będą one „wsadem” dla etapu opracowania podstaw (czyli wymagań dla modelu biznesowego i technologicznego) pozwalających na uruchomienie realizacji „portfela projektów” – mówi Niedzielski i zapowiada: – Naszym celem jest, aby zatwierdzenie podstaw miało miejsce w drugiej połowie 2019 roku.

Przeczytaj także: "Cyberochrona w szpitalu, czyli co z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.