
Zmiana zasad szczepień przeciw HPV dla nastolatków po 14. roku życia
Tagi: | HPV, szczepienia przeciwko HPV, Bożena Janicka, PPOZ, lekarze rodzinni, POZ, Ministerstwo Zdrowia, szczepienia zalecane |
Kierowcnitwo Ministerstwo Zdrowia umożliwi kontynuowanie bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla nastolatków, którzy rozpoczęli je przed ukończeniem 14. roku życia. Zmiana ma na celu zwiększenie liczby zaszczepionych i poprawę skuteczności programu w zapobieganiu nowotworom związanym z HPV.
Dzieciom i młodzieży w wieku od 9 do 14 lat przysługują bezpłatne szczepienia przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV). Można je wykonać w każdej przychodni lekarza rodzinnego, a od września ubiegłego roku także w szkole. Problemem jest jednak to, że rodzice zgłaszają uczniów często za późno, aby zdążyć zrealizować pełny cykl szczepienia, który wymaga przyjęcia dwóch dawek w odstępie co najmniej półrocznym, zanim dziecko skończy 14 lat.
Ministerstwo Zdrowia, na wniosek lekarzy POZ, wprowadza korektę w programie szczepień od 15 maja. Nastolatkom, którzy otrzymali pierwszą dawkę, będzie można podać drugą także po ukończeniu 14. roku życia.
– To zmiana, o którą wnioskowaliśmy, ponieważ zgodnie z wcześniejszą interpretacją głównego inspektora sanitarnego, po 14. urodzinach druga dawka już nie przysługiwała. Uczeń musiałby ją samodzielnie zakupić, w pełnej cenie – komentuje Bożena Janicka, lekarka rodzinna i prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Janicka dodaje, że zmiana pozwoli dokończyć bezpłatne szczepienie wielu nastolatkom, co jest ważne nie tylko dla uzyskania pełnej odporności, ale również z powodu niskiego zainteresowania programem. Przeciwko HPV zaszczepiono dotychczas zaledwie 14 proc. dzieci.
Szczepienia przeciw HPV zapobiegają rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom, takim jak rak odbytu, sromu czy pochwy. Rocznie w Polsce na raka szyjki macicy choruje do 3 tys. kobiet, a około 1,6 tys. umiera z tego powodu.
Szczepienia przeciwko HPV są prowadzone bezpłatnie w każdej przychodni POZ. Zapisując dziecko na szczepienie, można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek, obie są podawane w schemacie dwudawkowym. Wbrew panującym stereotypom, szczepienie przeciw HPV nie jest zalecane wyłącznie dziewczynkom. Choć wirus odpowiada za 99 proc. zmian nowotworowych w raku szyjki macicy, wywołuje także inne nowotwory, które dotykają zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Dlatego Komitet Doradczy ds. Szczepień Ochronnych rekomenduje objęcie profilaktyką HPV również chłopców.
Od 1 września 2024 r. lekarze rodzinni mogą realizować szczepienia uczniów w szkołach podstawowych, w trybie wyjazdowym. Szczepienia są dobrowolne, a rodzic musi wyrazić zgodę, wypełniając odpowiednie oświadczenie.