Sejm

Zmiany w leczeniu SMA – szczegóły ►

Udostępnij:
Na kwietniowej liście leków refundowanych są nowości dotyczące leczenia dzieci chorych na rdzeniowy zanik mięśni – w Sejmie mówił o nich wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Najnowsze obwieszczenie w sprawie wykazu leków refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych opublikowano 18 marca – nowa lista leków refundowanych będzie obowiązywać od 1 kwietnia. Są nowości dotyczące leczenia dzieci chorych na rdzeniowy zanik mięśni.

Dziękując za nie, Renata Rak z Koalicji Obywatelskiej, pytała w Sejmie o informację dotyczącą procedury kwalifikacji dzieci do programu refundacji i wdrażania terapii genowej.

Odpowiadając, wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podkreślił, że zmiana dotyczy dwóch nowych grup pacjentów.

Chodzi o leczenie niektórych dzieci, wykluczonych jesienią 2022 r. z dostępu do terapii genowej – zdarzają się sytuacje, w których lekarze po otrzymaniu wyniku badań przesiewowych potwierdzających SMA powinni natychmiast kwalifikować najmłodszych do podania leku, który skutecznie hamuje chorobę. Teraz nie będzie przeciwwskazań do tego.

Od kwietnia szczepienia przeciw RSV, który wywołuje u dzieci groźne dla ich życia zakażenia dróg oddechowych, będą refundowane już nie tylko u wcześniaków, lecz także u dzieci z SMA do drugiego roku życia.

Fragment posiedzenia, które odbyło się 22 marca, do obejrzenia poniżej.
Posiedzenie w całości do obejrzenia na stronie internetowej: www.sejm.pl/0322C84.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.