Zniszczony i brudny, ale niezamknięty

Udostępnij:
Czy 1 kwietnia 2019 r. zamknięty zostanie co trzeci szpital niedostosowany do nowych wymogów sanitarnych? - To nieuzasadnione obawy - mówi Piotr Magdziarz, partner zarządzający Formedis Medical Management & Consulting, i wyjaśnia dlaczego.
Analiza Piotra Magdziarza, partnera zarządzającego Formedis Medical Management & Consulting:
- Ostatnio, w związku z opublikowaniem projektu rozporządzenia ministra zdrowia z 23 stycznia 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, mówi się o tym, że jego zapisy nie pozostawiają wątpliwości i okres dostosowawczy dla wszystkich podmiotów leczniczych (w tym szpitali publicznych) kończy się 1 kwietnia 2019 r., że co trzecie szpital zostanie zamknięty, ale...

Należy zwrócić uwagę, że jedynym terminem określonym w przytoczonym projekcie jest dzień jego wejścia w życie (1 kwietnia), który nie jest jednoznaczny z wymaganym terminem dostosowania infrastruktury budowlanej podmiotu leczniczego do wymagań określonych w tym akcie prawnym. Zapis ten określa jedynie, że 1 kwietnia 2019 r. ulegają zmianie wymagania określone w rozporządzeniu ministra zdrowia z 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą na wymagania określone w projekcie przedmiotowego rozporządzenia.

Co z terminem dostosowania infrastruktury budowlanej do wymagań określonych w projekcie rozporządzenia? Określają go zapisy ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. 2011 nr 112 poz. 654), tekst jednolity obwieszczenia marszałka z 9 listopada 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o działalności leczniczej (Dz.U. 2018 poz. 2190). Ust. 1 art. 22 tej ustawy stwierdza, że pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą odpowiadają wymaganiom odpowiednim do rodzaju wykonywanej działalności leczniczej oraz zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych, a ust. 3 art. 22 stwierdza, że minister właściwy do spraw zdrowia, określa, w drodze rozporządzenia, szczegółowe wymagania, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Ważne - w kontekście wymienionych rozważań dotyczących terminu dostosowania infrastruktury budowlanej podmiotu leczniczego do wymagań rozporządzenia ministra – jest to, co jest w art. 207 ustawy o działalności leczniczej, w przepisach dostosowujących i przejściowych.

Ust. 1 art. 207 określał pierwotny termin dostosowania infrastruktury budowlanej podmiotu wykonującego działalność leczniczą, którego infrastruktura budowlana, w dniu wejścia w życie przytoczonej ustawy, nie spełniała wymagań, o których mowa w art. 22 – na 31 grudnia 2017 r.

Dodatkowo - co było określone w ust. 2 art. 207 tej ustawy - podmiot leczniczy miał obowiązek przedstawić organowi prowadzącemu rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą program dostosowania tego podmiotu do wymagań, o których mowa w art. 22, zaopiniowany przez właściwy organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej - do 31 grudnia 2012 r.

W listopadzie 2017 r. nastąpiła nowelizacja ustawy o działalności leczniczej i zgodnie z ust. 3 art. 207 podmiot leczniczy, który co najmniej częściowo nie zrealizował do końca 2017 r. programu dostosowania, mógł wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej z wnioskiem o wydanie opinii o wpływie niespełniania wymagań na bezpieczeństwo pacjentów. We wniosku musiał między innymi określić proponowany termin dostosowania poszczególnych elementów programu dostosowania do wymagań określonych w rozporządzeniu.

Państwowa Inspekcja Sanitarna - na podstawie wniosku podmiotu leczniczego - wydawała opinię w formie postanowienia (jednocześnie była zobowiązana przekazać postanowienie właściwemu organowi prowadzącemu rejestr) i jeżeli pozytywnie zaopiniowała wniosek, określone w nim przez podmiot leczniczy terminy dostosowania infrastruktury budowlanej są obowiązującymi terminami dostosowania do wymagań określonych w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (jeśli 1 kwietnia 2019 r. wejdzie w życie rozporządzenie zgodne z projektem rozporządzenia ministra zdrowia z 23 stycznia 2019 r., to do wymagań tego rozporządzenia).

Podsumowując, projekt rozporządzenia ministra zdrowia z 23 stycznia 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, w przypadku jego wejścia w życie z 1 kwietnia 2019 r. w aktualnej formie, zmieni jedynie wymagania, jakie będzie musiała spełniać infrastruktura budowlana podmiotów leczniczych, ale nie zmieni terminów jej dostosowania, które - zgodnie z ust. 3 art. 207 ustawy o działalności leczniczej - są indywidualnie, dla każdego podmiotu leczniczego, określone w zaopiniowanym pozytywnie przez właściwy organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej wniosku o wydanie opinii o wpływie niespełniania wymagań na bezpieczeństwo pacjentów.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.