Aktualności
Sól wzbogacona w potas pomocna w leczeniu nadciśnienia
Zwiększa się liczba osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Mechanizmem hamującym ten trend może okazać się zastosowanie nowych zaleceń w terapii, których autorem jest międzynarodowa grupa naukowców. Uczeni apelują do instytucji ochrony zdrowia, aby w leczeniu nadciśnienia rekomendowały konsumpcję soli o niskiej zawartości sodu, ale wzbogaconej w potas.
 
CHUK ma obniżyć o 20 proc. śmiertelność z powodu chorób układu krążenia
Dla osób szczególnie narażonych został opracowany Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK), który ma na celu podniesienie wiedzy i świadomości pacjentów na temat chorób układu krążenia oraz zmniejszenie zachorowalności i umieralności Polaków z tego powodu.
 
Po raz XVII zapraszamy do Poznania na Wielkopolskie Dni Hipertensjologii
Wśród licznych interdyscyplinarnych sesji tematycznych program tegorocznej konferencji zdominowały wytyczne ogłoszone w Mediolanie podczas 32. Zjazdu Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (European Society of Hypertension – ESH).
 
Poznaj nowe wytyczne Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego podczas bezpłatnej konferencji w Lublinie
Nadciśnienie tętnicze współistniejące z chorobami układu sercowo-naczyniowego, NT oporne, leki hamujące układ renina–angiotensyna–aldosteron, beta-blokery czy leczenie niefarmakologiczne - o tym pomówią eksperci podczas ostatniego z cyklu bezpłatnych spotkań, które odbędzie się 25 października w Lublinie.
 
Nadciśnienie chorobą trudną do odpowiedniego kontrolowania
Nadciśnienie tętnicze często nie jest odczuwane, w przeciwieństwie do skutków jego nieleczenia, które bywają dewastujące. O tym, jak ważna jest kontrola ciśnienia tętniczego oraz jak trudno ją uzyskać – mimo ery wszędobylskich smartfonów – przekonują badania z „JAMA Cardiology” oraz „JAMA Internal Medicine”.
 
 
e-Akademia NT video
Nadciśnienie tętnicze w pytaniach i odpowiedziach A.D. 2022 – część 5
Czy u 30-latka z podwyższonymi wartościami ciśnienia tętniczego (140–150/90–100 mm Hg) należy rozpocząć terapię farmakologiczną? Czy istnieją różnice w leczeniu NT u młodych kobiet i młodych mężczyzn? Jak leczyć kobiety w okresie rozrodczym? Czy u młodych dorosłych kryteria rozpoznania zespołu metabolicznego są takie, jak u starszych?
 
Nadciśnienie tętnicze w pytaniach i odpowiedziach A.D. 2022 – część 4
Czy u chorych z przerostem mięśnia lewej komory można zastosować beta-adrenolityk? 65-letnia chora z otyłością, cukrzycą i astmą oskrzelową ma tętno 82 uderzenia na minutę – czy zastosować beta-adrenolityk? Czy przed operacją ortopedyczną u chorego z nadciśnieniem tętniczym włączyć beta-adrenolityk?
 
Nadciśnienie tętnicze w pytaniach i odpowiedziach AD 2022 – część 3
Jak leczyć nadciśnienie tętnicze u pacjenta z chorobą Alzheimera? Jakie są zasady leczenia izolowanego skurczowego nadciśnienia tętniczego bez towarzyszących chorób układu sercowo-naczyniowego? Jak przełamać oporność nadciśnienia tętniczego u 76-letniego pacjenta z eGFR wynoszącym 28?
 
Stanowisko PTNT dotyczące postępowania w nadciśnieniu tętniczym w młodym wieku
Dlaczego tak duża liczba osób w wieku 16-40 lat rozwija nadciśnienie tętnicze? Opublikowane w ostatnim czasie stanowisko Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego omawia autorka prof. Agnieszka Olszanecka i prof. Piotr Dobrowolski.
 
Beta-adrenolityki w terapii nadciśnienia tętniczego – podstawa terapii czy lek uzupełniający?
Jakie jest miejsce beta-adrenolityków w aktualnych wytycznych postępowania w nadciśnieniu tętniczym, w terapii chorych z otyłością, nadwagą, zaburzeniami metabolicznymi i cukrzycą? Jakie są nowe wskazania i sytuacje kliniczne w terapii NT, gdzie widzą miejsce dla beta-adrenolityków prof. Aleksander Prejbisz i prof. Katarzyna Stolarz-Skrzypek?
 
 
Strona:    1   2   Następna
Patronat medialny

Kierownictwo naukowe e-Akademii NT

 •  
  prof. dr hab. n. med.
  Andrzej Januszewicz
 • Aleksander Prejbisz
  prof. dr hab. n. med.
  Aleksander Prejbisz
 • Piotr Dobrowolski
  prof. dr hab. n. med.
  Piotr Dobrowolski
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.